Vybíráme cínie pro vaši zahradu

Cínie

Hledáte vitální, z pohledu pěstování minimálně náročné a hezké letničky? Pak vsaďte na cínie. Označované jsou také jako ostálky a jedná se o květiny, které nabízejí velmi dlouhý interval kvetení. I proto se můžete spolehnout, že vaše zahrada bude vypadat dlouhodobě barevně. Nabízejí totiž květenství ve spoustě krásných barevných odstínů. Žlutá, červená, bílá, tmavě fialová a mnohé další krásné barvy mohou zdobit vaše záhony. Zapomenout nelze ani na světle zelené ostálky, jež vypadají značně netradičně.

Liší se typem květů

U cínií je vhodné se soustředit na typ květenství. Na trhu jsou hned tři základní variace. Jedná se o cínie:

  • drobnokvěté,
  • kaktusokvěté,
  • pomponkovité,
  • hlaváčokvěté.

Moc hezké jsou třeba Double liliputs s ponponkovitými květy a velmi nízkými stonky s výškou pouhých 65 cm. Hlaváčokvěté mají velmi nápadně zvýšenou střední část. Typická je odrůda Skabiosa. Kompaktní rostlinou je třeba Ostálka Haageova s hezkými oranžovými kvítky.

Cínie

Foto: Pixabay

Barva v hlavní roli

Vybírat cínie se vyplatí určitě podle barvy. Existuje skoro nepřeberné množství nejrůznějších odrůd. Pokud milujete bílou barvu, vsaďte všechno na Ninu. Naopak dvoubarevnými květy disponuje kultivar Caroussel. Pokud máte raději zářivě červenou barvu, pak se vyplatí Cherry Queen. Na žíhané barvy je odborníkem Pepermint Sticks.

Některé dosáhnou výšky až 1 m

Pokud bychom měli hledat nejčastěji pěstovanou odrůdu, byla by jí Zinnia elegant. Ostálka lepá má výšku okolo 70 cm a poměrně drsné stony a také listy. Volit ji lze třeba ve žluté barvě pod označením Canny Bird. Skvostně vypadá i růžová Luminosa. Nejvyšší ostálkou, která ale nezbytně potřebuje dokonale chráněné stanoviště, je Geant de California. Bez větších problémů se dorůstá výšky i okolo 1 metru, takže je nutné ji ochránit před všudypřítomným větrem.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.