Všelicha iberkolistá neboli Australská kopretina

Australská kopretina

Všelicha iberkolistá je původem z Austrálie. Proto se jí také přezdívá australská kopretina nebo modrá sedmikráska. V našich končinách se pěstuje jako letnička. Krásně vynikne na zahradě i v závěsných koších.

Výsev

Sehnat semena této letničky není problém. Zakoupíte je normálně v obchodech. Ovšem musíte počítat s tím, že se prodávají spíše různě barevné směsi, než jednobarevná odrůda. Díky brzkému kvetení, je nutné vysít všelichu už v březnu a to do pařeniště nebo do truhlíku doma. Jelikož jsou semínka všelichy opravdu miniaturní, smíchejte je s pískem, ať jich na jednom místě nemáte mnoho. Vysetá semínka v zemině zvlhčete nejlépe rozprašovačem vody. Nakonec truhlík s výsevem přikryjte skleněnou deskou. Pokud jste volili pařeniště, tak muž skleněné okno samozřejmě máte. Nejlepším umístěním bude slunné stanoviště, v místnostech tedy okenní parapet.

Zakoupení již vzrostlých rostlin

Jestliže nemáte čas na výsev nebo bydlíte v bytě, a tudíž nemáte prostor, kde byste si tuto australskou kopretinu vyseli, je možné zakoupit již vzrostlé rostliny. Kvést budou mnoho týdnů a vy budete jen odštipovat odkvetlé květy. Všelicha začíná rozkvétat v červenci, v obchodech ale můžete narazit na rozkvetlé kopretiny i koncem května. Každý den se pak budou rozevírat nové a nové květy až do podzimních měsíců.

Všelicha a pěstování

Protože všelicha má silné větvení, vytváří během celé vegetační sezóny převislé výhonky o délce 30 cm. Základní druh se vyznačuje modře zbarvenými květy s bílým či žlutým základem. Šlechtěním se však vytvořil nové další barevné kombinace, třeba fialové s hnědým základem. Množení je možné buď pomocí řízkování, nebo výsevem semen. Zastřihovat nemusíte. Jak už bylo řečeno všelicha potřebuje slunné stanoviště s humózní dobře propustnou zeminou. Samozřejmě pravidelně zalévat a přihnojovat. Tato australská kopretina je opravdu nenáročná na pěstování a zároveň udělá velkou parádu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.