Vitamín B: vhodný a zdravý pro člověka i pro jeho rostliny

monstera

Vitamín B potřebujeme pro správné zdraví. Tento vitamín je rozpustný ve vodě, což znamená, že jej musíme přijímat každý den. Naše tělo je totiž tvořeno také vodou a nedokáže skladovat tento vitamín dlouhou dobu. Pouze vitamín B12 je rozpustný v tucích a jeho zdrojem jsou živočišné produkty. Ostatní vitamíny B lze najít i v rostlinných zdrojích. Věděli jste ale, že vitamín B může být prospěšný také pro rostliny?

Vitamín B pro rostliny

Vitamín B by měl mít na rostliny podobný vliv, jako na lidi. To znamená, že by měl podpořit jejich odolnost vůči chorobám a škůdcům. Také ale chrání kořenový systém rostliny před houbovými chorobami a plísňovými onemocněními. Vitamín BVitamín B může snížit kyselost půdy a zlepšit pučení. Vitamín B1 se na vzduchu poměrně rychle rozkládá, takže je zapotřebí zalít rostliny roztokem tohoto vitamínu s vodou až večer.

Bylinky

Foto: Pixabay

Efekt vitamínu na rostliny

Používají se ale také vitamíny B2, B3, B6 a B12, které se mohou použít také jako postřik listů rostliny. Vitamín používejte v době aktivního růstu (v předjaří, pro podporu vývoje květů), a to jednou za sedm dní. Obvykle vystačí jedna ampule na litr vody. Dejte si ale pozor na množství. Pokud byste použili nadměrné množství vitamínu, mohlo by to mít opačné účinky, než jaké chcete. Začínáte-li tedy s podáváním vitamínu, začněte na nízkých množstvích, které můžete postupně zvyšovat.

Vitamín B a jeho přínosy

Vitamín B můžete použít jako prevenci onemocnění, ale také jako podporu, když rostlina projevuje známky nespokojenosti a chorob. Hodí se zejména poté, co rostlina byla vystavena nějakému šoku – sucho nebo naopak přemokření, škůdci, choroby, přesazení apod. Vitamín můžete také použít ke zvýšení velikosti květu a jejich produkce. Postřik na listy může ochránit rostliny před spálením od slunce, ale také před škůdci.

Zdroje info:

https://vsaduidoma.com/pl/2020/04/30/chelovecheskie-vitaminy-dlya-domashnih-rastenij-i-komnatnyh-cvetov/

https://mass-hydro.com/blogs/news/b-vitamins-and-why-your-plants-need-them

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!