Vilíny jsou výjimečné aneb Vhodné keře do mrazu, které zahřejí svými barvami

vilín

Je vaše zahrada během zimy pustá, osiřelá? Chcete to změnit? Pak vás osloví vilíny. Jedná se o výjimečné keře, které zkrášlí vaši zahradu a dají jí nový rozměr. Jedná se o otužilé keře, které nejsou nikterak náročné. Co potřebují ke zdárnému růstu? Které druhy jsou vhodné a proč?

Vilíny jsou keře a menší stromy, které rozkvétají mnohem dříve, než vyraší listy. Přestože vypadají křehce, tak vilínům nevadí mráz. Jak je to možné? Umějí nad ním zkrátka vyzrát. Jde o to, že jakmile teplota klesne více pod nulu, svinou své okvětní lístky do klubíčka a čekají. Když mráz poleví, znovu se otevřou. Pokud opět uhodí mráz, zase se svinou. A tak stále dokola.

Hřejivé barvy do zimního času

Mezi nejznámější druhy patří vilín japonský, který kvete od ledna do března. Vyznačuje se jasně žlutými nebo oranžovými květy a intenzivní vůní. Jeho listy připomínají lísku, jsou velké okolo 5 až 10 cm. Tento keř dorůstá do výšky 3 až 4 m a má tvar nálevky. Vilín měkký rovněž vykvétá od ledna do března a zaujme květy se zlatavě žlutou barvou s načervenalou bází. Upoutá příjemnou vůní. Tento druh může dorůst až do výšky 5 m, ale je rovněž značně rozložitý. Jeho listy jsou o velikosti 8 až 12 cm a na podzim se krásně zbarví do teplých tónů.

Vilín prostřední patří mezi velmi atraktivní. Jedná se o křížence vilínu měkkého a japonského. Zahradu ozdobí květy od prosince až do jara. Pyšní se květy barvě od citronově žluté přes zlatou až do odstínu červené. Dorůst může do výšky 4 m. Listy jsou 15 cm dlouhé. Na podzim se zbarví do sytě červených odstínů.

keř

Foto: Pixabay

Podmínky pro pěstování

Všechny druhy vilínů potřebují slunné či polostinné stanoviště a dostatek vláhy. Ideální je propustná půda, která je velmi bohatá na humus. Vilín měkký i japonský potřebují neutrální půdu či mírně kyselou. Tyto keře nevyžadují řez, ani jim nijak nesvědčí. Nůžky tak můžete nechat v klidu.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay