Verbena citrónová: Odstranění komárů bude hračkou

Verbena

Verbena citrónová je známá také jako aloisie citrónová (Aloysia citriodora). Jedná se o rostlinu, která má poměrně široké využití – v lékařství, kosmetice i potravinářském průmyslu. Prospět může také vám, pokud se rozhodnete pěstovat ji na své zahradě. Původ této rostliny najdeme v Jižní Americe. Zde roste ve formě stálezeleného keře, který dokonce kvete a plodí – toho se ale v podmínkách České republiky bohužel nedočkáte.

Aromatická vůně

Právě aromatická vůně je důvodem obliby této rostliny. Rostlina voní i přesto, že u nás nekvete. Tato vůně je natolik pronikavá, že ji ucítíte vonět zahradou i z uctivé vzdálenosti. A to je výhodou, protože je známo, že některý hmyz, jako jsou například komáři, citrónovou vůni nesnáší. Lidé si proto verbenu vysazují v blízkosti pergol, altánků nebo zahradního posezení, aby se uchránili nepříjemných štípanců. Pokud byste chtěli zamezit přístupu komárů do svého obydlí, můžete verbenu vystavit pod okna.

VerbenaFoto: Pixabay

Základní charakteristika

Tato rostlina vypadá pěkně, navzdory tomu, že se nedočkáme květů. Poznáme ji podle citrónové vůně – a také chuti. Může dorůst až 2,25 metru do výšky a považujeme ji za okrasnou rostlinu, která na sebe upoutá pozornost také svým vzhledem. U nás bude dosahovat menšího vzrůstu, protože nejlépe se jí daří v tropických a subtropických oblastech. To je také důvod, proč ji pěstujeme jako jednoletou bylinku.

Pěstování verbeny ze semínka

Základní podmínkou pro pěstování je dostatek slunečního světla. Půda by však měla být dobře propustná. Rostlina není náročná a snadno ji zvládne pěstovat také méně zkušený zahradník. Nejlevnější variantou je pěstování ze semínka. To vysadíme několik týdnů před posledním mrazem a uchováváme při pokojové teplotě. Jednotlivá semínka sadíme v rozestupech 2,5 cm. Jen lehce je přikryjte půdou. Od této chvíle udržujte půdu vlhkou, nikoli však přemokřenou. Neměla by vyschnout, dokud se neobjeví první sada listů, to by rostlinu totiž zahubilo. Poté rostlinu přesaďte do větších květináčů nebo do zahrady.

Péče o sazeničku

Pokud máte vypěstovanou sazeničku nebo jste si ji koupili, usnadníte si práci. Abyste dosáhnuli co nejlepšího citronového aroma, bude rostlina potřebovat alespoň 6 hodin slunečního záření denně. Půdu udržujte vlhkou a jako hnojivo můžete použít rybí emulzi. Ačkoli by rostlina měla zvládnout i teploty do -10 °C, většina zahradníků to neriskuje, a rostlinu schovává domů již před prvními mrazy. Nechte rostlinu zazimovat ve světlém pokoji s teplotou od 5 do 10 °C

Množení rostliny

Verbenu je možné pěstovat z řízků. Nařezané větvičky dejte do nádoby s vodou a za několik dnů si můžete všimnout, že se začínají vyvíjet kořeny. To je čas, kdy můžete rostlinu nasadit do půdy.

Zdroj info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/verbena-citronova-30000519.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!