Venkovní osvětlení: 5 tipů pro efektivní výběr správných svítidel

Sloupkové venkovní osvětlení

Stavíte dům a řešíte aktuálně osvětlení exteriéru. Jestliže ještě nemáte fasádu, postačí vám pouhá příprava elektřiny do míst, kde by měla konkrétní svítidla být. Přesto je vhodné popřemýšlet o jejich podobě předem. Stejně tak jako o osvětlení zahrady. Pokud hledáte inspiraci, pak jste určitě na správné adrese. My se totiž zaměříme nejenom na druhy svítidel, ale i na technologii svícení a mnohé další aspekty, jež s osvětlením exteriéru jakkoliv souvisejí.

LED osvětlení jako samozřejmost

Moderní venkovní osvětlení se už realizuje výhradně v LED podobě. Na klasické vláknové žárovky nebo takzvané úsporky raději rychle zapomeňte. Setkali byste se totiž se svítidly, jež jsou maximálně neúsporná a často se musí měnit žárovky. Venku můžete mít mimo jiné také elegantní venkovní LED panel nebo řetěz. Záleží na umístění. Barevně lze volit z několika odstínů. Ven se hodí teplá bílá. Studená je vhodnější spíše pro veřejná prostranství.

Venkovní osvětlení

Klasická i moderní nástěnná svítidla

Hned několik světel budete mít určitě ukotvených přímo na objektu. Venkovní světla na fasádu seženete v mnoha variacích. Klidně si lze objednat i modely spíše archaické. Na objekty mající starší charakter se nesmírně hodí. Nové domy už si zaslouží moderní jednoduché modely.

V zahradě musí být pevné stojací lampy

Do zahradního prostoru jistě patří stojací zahradní lampy. Vyznačují se především přítomností poměrně vysokého sloupku, na němž se nachází prostor, který je osvětlený žárovkou. Moderní jsou hlavně varianty úzké trubkovité. Není ale problém vybrat i osvětlenou kouli či závěsnou lampu.

Venkovní osvětlení

Čidlo optimálně pouze na vybraných místech

Moderní zahradní světlo s čidlem patří především na značně frekventovaná místa. Těmi jsou hlavně prostory na fasádě nad garáží nebo v místech, kde se chodí často a naopak se tady dlouho nesedí.

Nakupte si svítidla pohodlně online

Ať už potřebujete jakékoli zahradní osvětlení, podívejte se do eshopu e1.cz. K dispozici je tady obrovské množství svítidel, z nichž si jistě vyberete.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.