Lopatkovec nekvete: Kde děláte chybu

Ano, naši domácnost dokáže ozdobit i díky svým širokým svěže zeleným listům, jež jako bonus čistí vzduch v místnosti. Ovšem přítomnost květů přece jenom potěší více. A když se této pokojovce do kvetení příliš nechce, je třeba hledat chybu zejména v nesprávné péči.

Lopatkovec jako rostlina do stínu? Ano, ale…

Ve stínu bude přirůstat a zachová si svou nádhernou barvu. Ovšem v květinářství už vám neřeknou, že v těchto podmínkách ani náhodou nepokvete (a když už, tak jen velmi skromně). Lopatkovci (Spathiphyllum) nejlépe vyhovuje světlý polostín a umístění okolo jednoho metru od okna. V místnostech orientovaných na jih může být tento odstup ještě delší.

Věděli jste, že: lopatkovci se říká také spatifylum nebo toulcovka? Na svět najdete asi 40 druhů těchto rostlin.

Jak by měla vypadat ideální zálivka?

Lopatkovec nesnáší přemokřování, ale nelibuje si ani v přísušcích. Zemina v květináči by měla být neustále vlhká. A jak poznat ideální čas pro zálivku? Zapíchněte špejli do hloubky dvou centimetrů. Je-li suchá a čistá, pak můžete zalévat. Dařit se mu bude také v samozavlažovacím květináči.

Používejte pokud možno měkkou odstátou vodu, jinak se v substrátu postupem času usazují nejrůznější minerály, které brání kořenům v přístupu vzduchu, což se dříve nebo později negativně podepíše na zdravotním stavu rostliny.

Když hnojit, tak minerály pro květ

Nenechte se zmást jeho velkými listy – aby lopatkovec kvetl, vyžaduje hnojení pro kvetoucí rostliny. V opačném případě (a díky nadbytku dusíku) věnuje svou veškerou sílu do tvorby listů a na květy mu už příležitost nezbývá. Hnojte od začátku dubna až do konce října a to nejlépe 2-4x do měsíce. V případě lopatkovce se docela dobře osvědčují i běžné hnojivé tyčinky, naopak hnojivo aplikované na listy příliš vhodné není.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

7 komentářů

 1. Lucccy Odpovědět

  Tak jsem si myslela, že se tentokrát opravdu dozvím, proč mi již 15 let nekvete. Mám ho na západním okně, hnojím a standardně zalévám a …. nekvete. Byl již několikrát přesazen a stále nic 🙁

  1. Lenka Turková Odpovědět

   Dobrý večer, já bych ho nepřesazovala. Mamka ho má v úplně malém květníku a kvete na jižní straně za záclonou celý rok i v zimě. Myslím, že začne kvést, až když už má málo dusíku v zemi. Koukněte i na složení hnojiva, jestli neobsahuje dusík… Hezký večer Turková

  2. Martina Fantová Odpovědět

   Trošku ho trapte. nikdy nehnojím. Často zalévám až když kloní listy k zemi (hned se zase zdvihnou) a kvete s železnou pravidelností. 🙂

 2. babička Odpovědět

  Dobrý den, já ho mám na zemi u jižního okna, někdy ho nechám úplně vyschnout, svěsí listy, a po zalití během týdne nasadí na květy, zkuste změnit okno, případně se podívat, zda má opravdu dost světla/žaluzie, závěsy a podobně asi vadí/,

 3. Deny Odpovědět

  Přes léto na zahrádce v polostínu a kvete pak na podzim do bytu a kvete rovněž. Asi mám kliku abych nezapoměla na kytičky mluvím

 4. janica Odpovědět

  Asi před 6 týdny jsem dala odtržený kousek lopatkovce do sklenice s vodou, aby pustil kořínky, postavila na stolek poblíž jihovýchodního okna a už týden nádherně kvete jedním květem. Voda byla čistá odstátá bez jakéhokoliv hnojiva.

 5. Slávina Odpovědět

  Přesně tak, mám je na zemi asi metr od okna a to na jižní i severní straně. Zaliju, když jsou skoro suché. Občas zastrčím hnojivou tyčinku, za dva roky přesadím do většího květináče, když je velký, udělám z něj dva ( normálně rozříznu nožem ) Kvetou skoro pořád a každý se diví, jaký jsem zahradník, lopatkovce jsou fakt nenáročné , takže nevím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *