Venkovní juka není jen zajímavou okrasnou rostlinou – některé části můžete i jíst

Venkovní juka není jen zajímavou okrasnou rostlinou – některé části můžete i jíst. Všestrannost venkovní juky: krásná okrasná rostlina s jedlými částmi. Oblíbená juka vláknitá (Yucca filamentosa) je nádherná a všestranná venkovní rostlina.

Díky svému nápadnému vzhledu a schopnosti doplňovat výsadby jehličnanů se stala mezi zahrádkáři oblíbenou volbou. Kromě své okrasné hodnoty však Yucca filamentosa nabízí zajímavou vychytávku v podobě některých jedlých částí.

Juka vláknitá ve středoevropských zahradách.

Je velmi nenáročná na zálivku, přísun živin i umístnění (nesnáší jen vlhké trvale mokré půdy). A jak ji na zahradě umístit, aby vypadala stále dekorativně? Skvěle jí to bude slušet npaříklad v kombinaci s jehličnany nebo jinými stálezelenými rostlinami. Kombinace jejich jedinečných listů vytvoří vizuálně podmanivou a harmonickou expozici.

Yucca Schidigera

Foto: Pixabay

Drobné oblázky: Posypte základnu juky drobnými oblázky, abyste vytvořili atraktivní ústřední bod v zahradě. Tento jednoduchý doplněk zvýší estetický dojem rostliny a vytvoří jemný kontrast k jejím dlouhým, štíhlým listům.

Jedlá překvapení: Jedlé části juky vláknité (Yucca filamentosa)

Kromě nevšední krásy nabízí Yucca filamentosa zajímavý kulinářský aspekt, neboť některé její části jsou jedlé. Využít lze zejména její okvětní lístky, které lze konzumovat syrové nebo vařené. Okvětní lístky jsou jemné a mají jemnou, mírně nasládlou chuť, takže jsou jedinečným doplňkem salátů nebo jiných kulinářských výtvorů.

Někdy také tato juka po odkvětu vytváří plody, které jsou rovněž jedlé. Podobně jako květní plátky mají plody jemnou chuť a lze je použít do různých pokrmů.

Kořeny obsahují saponiny

Zatímco květní plátky a plody Yucca filamentosa jsou ke konzumaci bezpečné, u kořenů je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Kořeny rostliny obsahují saponiny, které mohou být při požití většího množství mírně toxické. Těm se tedy určitě vyhněte.

Zdroj: https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/pestovani-pokojovych-rostlin/jak-pestovat-juku/, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-296471-juka-patri-k-tem-nejvyraznejsim-trvalkam-vubec-kvetem-i-vzrustem-zaujme-kazdeho

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)