Velký rozhovor s HD Coachem: Plemeno psa volte dle životního stylu

Radoslav Chlup

Rádi byste si pořídili psa? Už nějakého máte a chtěli byste s ním umět spolupracovat? Výcvik psa opatří mezi velmi náročné záležitosti a myslet si, že to zvládnete za pár týdnů, je naivní. „Velmi důležité je především budování vztahu se svým psem,“ říká Mgr. Radoslav Chlup. Muž, který pracoval 17 let jako kynolog či psovod u Policie ČR má nyní soukromou praxi. Věnuje se psům jako HD Coach (Human Dog Coach) se vším nasazením už několik let. Co nám o jejich chování a svém přístupu k nim prozradil?

Jaký byl první pes, s nímž jste se setkal?

Bylo to štěně NO, bylo mi 10 let a vezl jsem ho známým, kteří ho chtěli pro sebe k domu. Byl to neuvěřitelný zážitek ?

Kdy jste zjistil, že se psi stanou vašimi profesními celoživotním průvodci?

Už tehdy jsem věděl, že tento svět mne hodně zajímavý. Ten psí. A čím víc mne zajímal, tak tím více mne fascinoval. Jeho čistota, oddanost, cílevědomost, spolupráce a především oddanost. To vše jsou atributy, které mě nepřestávají fascinovat dodnes.

Myslel jste na práci u Policie ČR?

Ano, věděl, jsem, že bych chtěl jednou pomáhat lidem a ideálně to skloubit se psy. Možností bylo více, ale došlo na práci u Policie ČR jako psovod.

Psi a drogy. Poměrně rozsáhlé téma? Váš nejsilnější zážitek?

Byl ten, kdy ač se pachatel velmi hodně snažil drogy ukrýt, neuspěl. Pokud je pes dobře vycvičen, drogu před ním neschováte. V tomto jsou psi neomylní a neovlivnitelní.

Radoslav Chlup

Mgr. Radoslav Chlup: Zdroj obrázku vlastní archiv Radoslava Chlupa 

Co musí zvíře zvládnout, aby mohlo fungovat v takovéto pozici?

Jde o to, na co se bude specializovat. Jestli pro všestrannou práci, nebo specializace na určitou komoditu pachu (drogy, mrtvoly, akceleranty hoření, bankovky apod.)

Kritéria jsou přísná, pes musí být zdravý, psychicky vyrovnaný a hlavně – musí milovat svou práci)

Po ochodu od Policie ČR se z vás stal HD Coach. Co to znamená?

HUMAN DOG COACH. Jde o to, že pracuji jako psí kouč, ale zároveň i jako kouč osobního rozvoje a firemní kouč. Práce se psy mne naplňuje, stejně tak jako práce s lidmi. Přijde mi to jako propojená nádoba. Nicméně se psy je to jednodušší, ? neboť pes nevymýšlí, že něco nejde, nezvládne, nedokáže. To je lidská vlastnost- domněnky. A toho by se lidé měli zbavit. Neboť mnozí z nás se „domnívá“ a na základě domněnky se chová nebo jedná. A to je bohužel špatně.

Jaké plemeno byste mi doporučil jako samotnému chlapovi?

Takové, které bude vyhovovat vašemu životnímu stylu ? Jste aktivní? Sportovec? Nebo naopak povaleč a pohodář? Každé plemeno bylo šlechtěno pro nějaký účel. A z logiky věci si nevyberu pracovní plemeno, např. belgického ovčáka, když jsem 12 hodin v práci a po práci se doma dívám na film. Trpěl bych já, ale i můj pes.

A rodinný pes, třeba ke dvěma dětem?

?Stejná odpověď viz výše. Jaký styl má rodina? Jaké má zkušenosti se psy? Jak moc se dokáží věnovat psovi? A mnohé další otázky, které často na schůzkách řeším ještě před samotným výběrem psa.

Někteří lidé si myslí, že se pes za krátkou dobu vycvičí? Ono je to ale jinak, že?

Ta za prvé- pes se sám nevycvičí. Ale ano psi se relativně rychle učí, jsou zvídaví, chytří, mnohdy až vychytralí, nicméně ještě důležitější fáze v životě psa a jeho výchovy přichází po fázi učení, a to je upevňování naučeného chování. Protože tady psi zkouší to, co se naučili, často obcházet, ulehčovat si apod.

Pes

Vztah člověka a psa: Zdroj obrázku vlastní archiv Radoslava Chlupa 

Musí jít pes ke specialistovi, nebo se dá vychovat doma?

Pokud máte zkušenosti, tak to zvládnete sami. Jste-li ale začátečník, doporučuji dohled nad vámi a výchovou vašeho psa. Neboť pokud budete učit věci špatně, v budoucnu budete přeučovat naučené chování. A z logiky věci- přeučování trvá mnohem déle než učení.

Teď aktuální obligátní otázka. Co současná koronakrize, zasáhla vás nějak?

Do jisté míry ano. Nicméně můj názor je, že pokud člověk pracovat chce, tak pracovat bude. I v „krizi“. A víte- psům je jedno, jestli je nějaký koronavirus nebo ne. ?

Co říkáte na kabelkové psy typu čivavy, pomeraniana a podobné?

Je to plemeno jako kterékoli jiné. Šlechtěné pro nějaké účely. A z logiky věci- jestliže budu panička, která chodí po nákupních centrech a budu vysedávat po kavárničkách, tak si nepořídím vlkodava, ale nějaké „kabelkové“ plemeno. ?

Poslední otázka. Vaše cíle a přání do budoucna?

Osvěta a pomoc lidem. Aby věděli a měli informace, jak pracovat se psy, ale také hlavně sami se sebou. Protože jsem přesvědčen, že ta nejdůležitější a nejpřínosnější práce je ta na nás samotných. Neboť od nás se odvíjí vše kolem nás. Takže nic cennějšího není.

Děkuji moc za rozhovor!

Mgr. Radoslav Chlup: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radoslava Chlupa 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.