Vějířovka

Vějířovka převislá pěstování

Potřebujete zakrýt zábradlí nebo zpestřit vzhled pergoly či jiné části interiéru nebo exteriéru vašeho obydlí? Pak vsaďte na rostlinu, která je schopna bez problémů vytvářet až 50 cm dlouhé převisy, jimiž dokonale ozdobí jakékoli prostředí. Ano, řeč je o vějířovce označované též jako scaevola. Jedná se o vysoce odolnou rostlinu, která je navíc samočisticí. Jaká má vějířovka převislá pěstování? Jaké podmínky potřebuje? Na tyto otázky si podrobně odpovíme v následujících řádcích.

Volba vhodného stanoviště

V první řadě je třeba upozornit na fakt, že rostliny lze dát na venkovní stanoviště až po 15. květnu. V chladnějších letech klidně i později. Nesmí se totiž v žádném případě setkat s mrazem. Stanoviště také ochraňte před větrem, který vějířovce také škodí. Optimální je prosvětlené stanoviště, které ale nebude přímo na silném slunci. Ideální záležitost představuje jih či jihovýchod. Teploty by se měly pohybovat ideálně okolo 21 až 24 stupňů Celsia.

Substrát pro pěstování a správné nádoby

Optimální volbou je vysoce propustný substrát mající navíc spousty živin. K dostání je prakticky jakémkoli zahradnictví. Pokud si smícháte zeminu, kompost a písek v poměru 2:1:1, ušetříte. Z pohledu výběru truhlíku vsaďte na ty podlouhlé cihlové. Pro pěstování v plastových nádobách se doporučuje na jejich dno vysypat střepy, aby docházelo k mnohem lepšímu odtoku vody. Ta odchází otvorem, jejž vyvrtáte do dna nádoby.

Zálivka, hnojení a množení vějířovky

Pravidelná zálivka musí být u této rostliny samozřejmostí. Optimální je její realizace ráno nebo v podvečer. Tehdy právě slunce tolik nepálí. Pěstební substrát může jemně vyschnout a pak je dobré je zalévat. Vlhké prostředí snáší vějířovky špatně. Optimálním hnojivem pro ně je to, které je určené na surfínie. Množit lze vějířovky buď výsevem, anebo řízkováním. To je méně náročné. Z mateční rostliny se uřízne řízek o velikosti cca 12 cm. Řízek zapíchneme do speciálního květináče se směsí zeminy, kompostu a písku o poměru 2:1:0,5. Teplota pro množení je optimální okolo 25 stupňů Celsia.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *