Pěstujeme trvalky: Kleopatřina jehla

Liliochvostec

Kleopatřina jehla je poměrně specifický název. Latinsky je tato rostlina označována jako Kniphofia. Charakteristická je nádhernými květy, které postupně vznikají na vcelku vysokých stvolech. V zahradách najdeme kleopatřinu jehlu jako solitér, nicméně rozumí si i s některými dalšími květinami podobného charakteru. Květenstvím se rostlina vyznačuje v červenci. Dočkat se lze zhruba 1,5 m vysokého květenství, což už určitě stojí za to. Doba květu u něj činí zhruba 10 týdnů. Květy jsou krásně barevné, a to červené, hnědé, oranžové anebo růžové.

Původem ze stepních oblastí

Svůj původ má kleopatřina jehla ve stepních oblastech středu a západu Asie. Charakteristiký je svým hlíznatým kořenem, který nápadně připomíná malé chobotnice. Jazykovité listy tvoří přízemní růžice a malý problém je v tom, že květy jsou od jara až do pozdního podzimu oslova obsypány včelami. Kleopatřina jehla je stepní rostlina, a tak potřebuje spousty sluníčka. Optimální jsou pro něj půdy lehčího charakteru s dostatkem humusu. Kořeny má dužnaté a při přesazování se bohužel mnohdy poničí.

Výsadba a starání se o kleopatřinu jehlu

K vysazování kleopatřiny jehly se odhodlejte zhruba na konci měsíce srpna. Sazenice by měla jít do země 15 až 20 cm do hloubky. Kořeny je třeba pomalu rozložit a následně zasypat zeminou. Vydrží klidně i několik let na jednom jediném místě. Je ovšem zapotřebí dopřávat mu pravidelně hnojení. Bohatě v podstatě postačí i dávka správného kompostu. Půdu se vyplatí i pravidelně kypřit. Na jaře ochraňte pučící výhonky před všudypřítomnými mrazy. Na zimu si zaslouží lesní chvojí či vrstvu listí.

Ostatní aspekty pěstování kleopatřiny jehly

U těchto rostlin je zapotřebí dát si pozor na zamokřené půdy a na růst v níže položených místech. Právě tam se totiž může dostávat voda. Po odkvětu určitě odřízněte květní stvoly hned pod listovou růžicí. Jestliže čekáte na semena, přivažte květní stvol ke kolíku, který by měl být zaražen cca 20 cm od středu rostliny. Semena se sbírají na podzim, až tobolky uzrají.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.