Vegetační doba zeleniny pod drobnohledem

Zelenina

Víte, za jak dlouho se vám semínko takového salátu promění v rostlinu, již si budete moci vychutnat na talíři? A co třeba takové ředkvičky. Jeden z prvních jarních druhů zeleniny, na němž si lze neskutečně pochutnat. Znát vegetační dobu je nesmírně důležité, jelikož jen tak si rozvrhnete výsev dle potřeby a budete přesně vědět, jakou plodinu v jakém konkrétním termínu sklízet. My se na některé nejznámější plodiny a jejich vegetační dobu podíváme poněkud podrobněji právě v následujících řádcích.

Sklízet můžete i před termínem

Je jasné, že některou zeleninu není problém sklidit i dříve. Tradičně se s časnější sklizní setkáváme u salátů. Pokud chcete čerstvé lístky, můžete si je prostě seříznout i dříve. To samé platí i o takové cibuli sazečce. Vždyť její nať konzumujeme mnohem dříve, než samotná cibule dokáže dozrát. Stejně tak se dříve sklízí a konzumuje kopr. U něj není zapotřebí čekat na moment květu a následně vytvoření semínek. Naopak u plodové zeleniny je nezbytné počkat až na onen správný moment. V opačném případě se nejspíše setkáte s tím, že plody budou nezralé.

Jak se definuje vegetační doba?

Vcelku jednoznačně. Jedná se o dobu, kterou potřebuje rostlina od výsevu až po sklizeň. V potaz se ovšem berou ideální podmínky. Budou-li v daném vegetačním období nižší teploty, růst konkrétních plodin bude pochopitelně pomalejší. U plodové zeleniny na oknech se ovšem setkáme s tím, že vyšší teploty pomáhat nemusejí. Vyšší teploty je třeba dopřát rostlinám jen v době klíčení, jinak poté musí být teplota nižší než pokojová.

Buďme konkrétnější. Jaké jsou vegetační doby jednotlivých druhů zeleniny?

Ředkvičky

Ty sklidíte zhruba měsíc po výsevu. Pokud je budete pěstovat ve skleníku či foliovníku, pak samozřejmě bude doba vegetace kratší.

Mrkev

Tady můžete počítat zhruba se 3 až 4 měsíci od výsevu. Mladší skvělé mrkvičky si můžete vrýt ze země už dříve.

Mrkev

Salát

Odrůdy, jež jsou určeny k řezu, dokážou vytvořit listové růžice za nějakých 90 dní. U hlávkového salátu se setkáte s hlávkami za 3 měsíce.

Pažitka

Tady čekejte listy přibližně do měsíce od výsevu.Do dvou až třech měsíců byste měli mít i poměrně silné trsy.

Kopr

Ke sklizni kopru přejděte přibližně za dva měsíce od vysévání. Sklízet mladé rostliny lze ale i dříve.

Rajčata

U těch je vegetační doba stanovená na 4 měsíce.

Papriky

Se zralými paprikami počítejte do 5 měsíců.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.