Vědecký průlom: Existuje protilátka na otravu muchomůrkou zelenou

Muchomůrka zelená

Víte, jaká je naše nejjedovatější houba? Samozřejmě, máte pravdu, jedná se o muchomůrku zelenou. Udává se, že 50 gramů této houby dokáže usmrtit člověka o hmotnosti 60 kilogramů. Jedy obsažené v muchomůrce zelené jsou maximálně prudké a s lidmi příliš slitování nemají. Přesto nyní svitla naděje v tom, že by bylo možné otravu muchomůrkou zelenou eliminovat. Jak? Podle vědců prostřednictvím běžného barviva.

Klasické vypumpování žaludku

Jedovatý obsah žaludku musí ven. Nepochybně. Klasika v podobě otravy většinou hub. Přesto nejde o nic, co by člověku muselo nezbytně v daný moment zachránit život. Nová studie, která vyšla v odborném časopisu Nature Communications hovoří jasně. Výzkum čínských vědců dokázal, že proti jedu muchomůrky zelené působí obyčejné lékařské barvivo. To by mělo člověka, jenž pozře muchomůrku zelenou, zachránit.

Muchomůrka zelenáMuchomůrka zelená: Foto Pixabay

Pozoruhodný experiment

Pokus s lékařským barvivem proběhl na zvířatech, přesněji na myších. Látka, jež je schválena již desítky let, byla aplikována myším, které pozřely jed z muchomůrky zelené. Ty otravu přežily. Díky tomu, že je lékařské barvivo již dlouhá léta schváleno, mohlo by se jeho využití tímto způsobem stát rychle oficiálním.

Otrav je nejen u nás stále spousta

Za rok se v České republice otráví houbami zhruba nějakých 300 osob. Samozřejmě je třeba také vzpomenout nehlášené otravy, jichž je nepochybně mnohem více, nicméně nijak se neevidují. Zhruba 3 až 5 pacientů s otravou houbami zemře. Třeba v takové Číně je otrav ročně zhruba 30 000, což je nepoměrně více. Za 90 % veškerých úmrtí stojí právě muchomůrka zelená.  

Důležitá je prevence

Přesně tak. Sbírat by se měly pouze houby, které zaručeně člověk pozná. U muchomůrky zelené je hlavním poznávací znakem již pouze fakt, že vyrůstá z kalichu smrti. Když se ke všemu přidá ještě nazelenalý vzhled a hladký až rýhovaný bílý prsten a jiné, měli bychom muchomůrku zelenou bezpečně poznat a vyhnout se jí.  

Zdroje info: Autor, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jedovate-houby-pod-drobnohledem-kolik-casu-vam-zbyva-kdyz-je-snite.html,

https://www.nature.com/articles/s41467-023-37714-3

Muchomůrka zelená: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.