Vánoční kaktus: Pěstování, hnojení a další péče

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus označovaný jako Zygocactus je bezesporu velmi zajímavou rostlinou, která se dá pěstovat v průběhu celého roku. Většina lidí si na něj vzpomene ovšem většinou právě v období Vánoc, kdy k těmto svátkům neodmyslitelně patří. V obchodech v současné době seženete vánoční kaktusy s nejrůznějšími barvami květů. Vysazují se totiž zcela běžně do květináčů, v nichž se pak následně prodávají. Bez problémů si tak můžete koupit variaci podle vašich představ. Pravda je taková, že většina lidí kaktus koupí, nechá vykvést a následně zlikviduje. Je to škoda, protože se dá pěstovat celoročně.

Země původu

Co se týká druhů vánočních kaktusů, je jich přibližně 5. Nejvýznamnějším a nejznámějším v očích veřejnosti je bezesporu Zygocactus truncatus označovaný také jako Epiphyllum truncatum. Typický je hlavně tradičními zoubkovanými články. Kompletně všechny rostliny tohoto druhu mají svůj původ v Jižní Americe, konkrétně v Brazílii. I proto je zapotřebí se k nim chovat jako k rostlinám, jež žijí v těchto podmínkách. U nás podobné prostředí nasimulujeme jen velmi těžko, nicméně do jisté míry to lze.

Pěstujete vánoční kaktus skutečně správně?

Odpověď na tuto otázku může znít různě. Nicméně většinou se všechno pozná podle toho, jestli rostlina krásně vykvete a bude zdobit třeba váš vánoční stůl. Barevně se totiž může skutečně honosit spoustou krásných odstínů. Jmenovat bychom mohli různé odstíny růžové, fialové, červené nebo bílé a žluté. Velmi důležité je mít kaktusy na místě, které není neustále na světle. Potřebují osvitu cca 12 hodin za den. Ke květu se začnou probouzet až v době, kdy s již dny silně krátí.

Co vše potřebuje vánoční kaktus?

Vánoční kaktus potřebuje specifické podmínky, z nichž si některé uvedeme v následujících řádcích:

  • chladnější místnost teplotou okolo 12 až 15 stupňů,
  • absenci silných mrazů,
  • vlhký vzduch- zajistím rosením,
  • pravidelnou zálivku v období růstu,
  • absenci přemisťování rostliny s poupaty.
Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.