Vánoční hvězda: nemusíte kupovat každý rok novou. Stačí trochu péče

Vánoční hvězda

Vánoční hvězda (Poinsettia) je nejoblíbenější vánoční květinou. Zatímco většina lidí dává přednost klasické červeně zbarvené, můžeme ji koupit i v jiných barvách. Růžová, bílá, krémová, žlutá nebo různé odstíny zelené – to vše je možné. Tato rostlinka se před Vánocemi masivně prodává také s různými ozdobami. Nejčastěji ji můžete vidět s umělým zasněžením nebo třpytkami. Věděli jste ale, že vánoční hvězda vám může vykvést znovu a znovu? Pouze když se o ni dobře postaráte.

Vánoční hvězda po odkvětu

Na konci února omezíme zálivku a přeneseme na místo s teplotou 14 až 16 °C (může být bez světla). Poté zkrátíme výhony na délku cca 10 cm. Po dvou měsících (na konci dubna) přesadíme do čerstvé zeminy a dáme na teplé a světlé místo (mimo přímé sluneční záření). Zálivka by měla být častější, po několika týdnech začneme přihnojovat. Zajistěte dostatek vzdušné vlhkosti. Když se vytvoří mladé výhonky se 4 až 5 listy, je třeba rostlinu zastřihnout, podpoříte tím větší hustotu listů.

Foto: Pixabay

Vánoční hvězda před vánočním kvetením

Aby vykvetla znovu na Vánoce, je třeba uměle jí zkrátit den. Tím napodobíme podmínky, ve kterých přirozeně roste. A to je vždy zárukou úspěchu. V září dejte rostlinu do tmavé místnosti nebo ji přikryjte kartonovou krabicí. Je třeba zajistit aspoň 14 hodin temna, jinak se neobjeví ony barevné listy, které považujeme za květy. Omezíme zálivku a teplotu snížíme na 15 °C. Po dvou měsících odkryjeme a přihnojíme. Uvidíte, že vykvete!

Vánoční hvězda umí být nebezpečná

Při zastřihávání a přesazování buďte opatrní. Vánoční hvězda obsahuje ve stoncích mízu, která způsobuje podráždění pokožky. Proto je vhodné při manipulaci s ní používat gumové rukavice, kterými se ochráníte. Uvědomte si, že květy vánoční hvězdy vlastně nejsou květy. Jedná se o jinak zbarvené listy. Takže i při jejich odstraňování dbejte opatrnosti.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/najpopualrniejsze-kwiaty-doniczkowe-na-boze-narodzenie-gwiazda-betlejemska-cyklamen-grudnik-azalia-aa-hpAP-2iUT-kn15.html

https://www.modernizahrada.com/pestovani-vanocni-hvezdy-jak-o-ni-spravne-pecovat/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!