Čím vybavit zahradu, aby se z ní těšila celá rodina

Rádi byste využili potenciál své zahrady se všemi jejími možnostmi, ale nejste si jistí, jak s ní naložit, aby byla funkční, zábavná a navíc krásná? Pojďme se podívat, co všechno se dá postavit na zahradě, aby se stala naším venkovním královstvím.

Zahradní domek nesmí chybět

Mezi populární stavby patří zahradní domek. Často slouží jako místnost pro uskladnění zahradních pomůcek a nábytku. Pro efektivní využití jeho prostor ho můžete vybavit nejrůznějšími druhy úložných systémů, jejichž nabídka se odvíjí od velikosti a účelu (policové, závěsné, kovové nebo paletové regály). K uschování drobnější předmětů pomohou například úložné boxy.

Ze zahradního domku však snadno vytvoříte i místo pro relaxaci. Vybavte ho jednoduše starou nebo novou pohovkou, stolem a posezení v případě horka, deště nebo zimy je na světě.

Ochrana před sluncem, ale i pěkná dekorace

K relaxaci nebo posezení s přáteli poslouží také pergola či altán. Pro sezónní využití si vystačíte například s látkovými párty stany. Nepřinesou vám vysoké výdaje a na konci léta je snadno uložíte. Kdo by raději celoroční přístřeší, sáhne sice hlouběji do kapsy, ale nemusí řešit další údržbu. Milovníci zeleně si mohou navíc bočnice dřevěných či ocelových altánů osázet popínavými rostlinami, které příbytek krásně oživí a dotvoří tu správnou romantickou atmosféru. A když altán nebo pergolu doplníte ještě krbem, pecí na pizzu nebo obyčejným grilem, vznikne rázem venkovní kuchyně a o návštěvy nebude nouze.

Vodní vyžití pro malé i velké zahrady

Vlastní bazén na zahradě znamená pro mnoho Čechů luxus. Vždyť náklady na provoz menšího zapuštěného bazénu o rozměrech 6 x 3 x 1,4 metry se ročně pohybuje okolo 6 000 Kč. Pokud ale nechcete děti připravit o radost z dovádění a sebe o příjemné ochlazení při opalování, zvolte zahradní sprchu. Pěkné designové sprchy pořídíte už za cenu 3 000 kč. Za stejné peníze seženete i nafukovací bazén s průměrem 4,5 metru. V něm se vyřádí děti i dospělí!

Pro nadšené pěstitele je tu skleník

Zahrádkáři a milovníci vlastního ovoce a zeleniny nepohrdnou skleníkem. Umožní vám pěstovat některé plodiny či květiny téměř po celý rok. Začít můžete v lednu nebo v únoru podle intenzity mrazu. Některé plodiny, jako třeba ředkvička či karotka, umožňují přímý výsev. Vedle toho celer, kedluben, salát, papriku nebo okurku je lépe předpěstovat. Mezi nejčastěji pořizované patří skleníky o rozměru 3 x 4 m s polykarbonátovými deskami s UV filtrem, jejichž cena se pohybuje v průměru kolem 13 000 Kč. Investice do skleníku se vyplatí, jelikož díky vlastním plodinám ušetříte za drahou zeleninu z dovozu.

Vyžití pro děti nejen na léto

Kromě bazénu ocení děti na zahradě houpačku, klouzačku nebo rovnou prolézačku se vším všudy. Nabídka zahrnuje různě obtížné dřevěné či železné konstrukce, které zabaví vaše ratolesti a pomohou jim rozvinout pohybové dovednosti. Zahradní hřiště navíc motivuje dítka k častějšímu pobytu na čerstvém vzduchu. A rozhodně nic nezkazíte, když k němu pořídíte i pískoviště, protože vaření z písku a bláta je zkrátka to pravé ořechové.

Možností, co postavit na zahradě nebo jak ji vyzdobit, existuje skutečně velké množství. Kreativitě se meze nekladou a záleží jen na vás, čím vdechnete vaší zahradě krásu a účelnost. Protože ve výsledku i obyčejný stan, hořící ohýnek a opečené buřty mohou vytvořit tu správnou atmosféru a ze zahrady místo, kam se budete rádi vracet.

 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.