Vaječné skořápky nemusí být proti hlemýžďům tak účinné, jak si myslíte

Skořápky

Vaječné skořápky a jejich použití v zahradě má velmi dobrou pověst. Mohou do půdy dodat živiny, navíc mohou ochránit před některými škůdci. Bohužel, není to stoprocentní ochrana. Pokud ji aplikujete, můžete být nepříjemně překvapení, když se do rostlin obklopených vaječnou drtí, slimáci skutečně pustí. Vyplatí se ji ve skutečnosti používat?

Čistá vejce jsou základ

Tato metoda může být účinná. Je pravděpodobné, že nebude fungovat úplně na všechny slimáky. Některé výzkumy ukázaly, že navzdory veškerým předpokladům se slimáci a hlemýždi plazili také po oblastech s ostrými předměty, jako jsou právě vaječné skořápky. Postupem času může navíc dojít k jejich otupení, takže už nejsou tolik účinné. A v některých případech mohou vaječné skořápky hlemýždě spíše přitahovat. To když je neumyjete a zůstanou v nich vaječné zbytky. Na nich si hlemýždi rádi pochutnávají. Nezapomeňte: jsou to všežravci!

Vejce

Foto: Pixabay

Jako alarm auta

Chybná by mohla být taktéž úvaha, že vaječné skořápky sice nepůsobí stoprocentně, nicméně je lze přirovnat k alarmu auta. Zloděj, který si všimne, že je auto pod alarmem, jde raději k tomu vozu, který zabezpečený není. A to i přesto, že si s takovým alarmem umí poradit. Přece jen to znamená o něco více práce. Některé experimenty ale ukázaly, že hlemýždi jsou v některých případech dokonce přitahovány vaječnými skořápkami. Právě nemyté skořápky je velice přitahují.

Skořápky nepatří do koše

To, že proti slimákům účinné nejsou, neznamená, že bychom měli skořápky hned vyhazovat. Prospěšné budou například do kompostu, protože obsahují spoustu prospěšných látek. Jen je předtím nasušte a namelte na jemno, aby se lépe rozložily. Poslouží také jako druh organického mulče. Nebo můžete skořápky zalít horkou vodou, rozmixovat a použít jako zálivku. Poslouží pro doplnění živin.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/eggshells-for-tomato-plants/

https://www.gardensalive.com/product/what-eggshells-can-and-cant-do-for-your-tomatoes

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!