Jak se zbavit mšic na rybízu – nasaďte přírodní pomocníky, kteří zaberou opravdu bleskově

Mravenci a mšice

Jak se zbavit mšic na rybízu. Pokud se na vašem rybízu objeví nevzhledné listy s červenými nebo světlé hnědými nádory, otočte je spodní stranou nahoru. Uvidíte, že je ze spodní strany pokrývají drobné, obvykle zelené mšice. A jak se jejich útokům bránit?

Existuje několik způsobů, jak se zbavit mšic na rybízu. Zde je několik možností, které můžete vyzkoušet:

Ruční sběr mšic

Pravidelně procházejte rostliny rybízu a ručně odstraňujte mšice. Pokud jich není příliš mnoho, může to být účinná metoda. Můžete odtrhávat celé listy nebo je jednoduše rozmáčknout.

Mýdlový postřik proti mšicím

Naplňte postřikovač vodou a přidejte do ní několik kapek tekutého mýdla. Poté postříkejte keře rybízu touto směsí, a důkladně pokryjte horní i spodní strany listů. Mýdlo pomůže narušit ochranný voskový povlak mšic, čímž je usmrtí. Tuto metodu opakujte pravidelně, aby byly zasaženy všechny generace mšic.

Mšice

Foto: Pixabay

Přírodní predátoři také pomohou

Podporujte na své zahradě přirozené predátory mšic, jako jsou pestřenky, larvy slunéček nebo larvy síťokřídlých. Můžete je přitáhnout vysazením květin, které je přitahují, nebo zakoupením larev u specializovaných prodejců.

Bylinné odvary proti mšicím

Můžete také vyzkoušet ošetření rybízu bylinnými odvary, které mají na mšice odpuzující účinek. Velmi účinný je například odvar z kopřivy, pelyňku nebo rajčatových. Pomáhají ovšem i slupky z česneku nebo cibule.

Komerční insekticidy na mšice

V prodeji jsou také různé insekticidy určené k boji proti mšicím. Před použitím si pečlivě přečtěte etiketu a postupujte podle pokynů výrobce. Mějte na paměti, že některé insekticidy mohou mít negativní vliv na přírodní predátory mšic nebo na vaše plody, takže s nimi zacházejte opatrně a nikdy nepřekračujte doporučené dávkování.

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/msice-na-rybizu-20220722.html, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-298398-msice-na-bobulovinach-znici-nejen-postrik-ale-i-vhodna-prevence

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)