Užovky na zahradě: Nemějte z nich strach a pomozte jim

Užovka

Slyšeli jste podivné zašustění v trávě, na rumišti či na skalce? Při pohledu na ono místo jste zjistili, že se tady vlní had, případně už jste jenom zahlédli jeho přední část či konec. Možná jste se pořádně lekli. Přitom zřejmě nebylo čeho. Jednat se totiž mohlo zřejmě o užovku. Právě tento had určitě žádnou újmu na zdraví nezpůsobí. Naopak, jedná se o zahradního pomocníka, který by se měl hýčkat. Nejčastěji se na zahradě ubytuje užovka hladká, vzácněji užovka obojková.

Užitečný, ale vzácný lovec

Užovek v přírodě stále ubývá. Vždyť člověk přetvořil spousty ryze přírodních koutů na industrializovaná místa. Automobilismus, znečišťování životního prostředí a spousty jedů v zemědělství nevytváří nejen pro užovky zrovna optimální místo pro život. Užovky se přitom živí zejména lovec menších hlodavců a drobnějšího hmyzu, což se na zahradě určitě hodí. Jen potřebují ten správný úkryt.

Vytvořte jim bydlení

Hadi jsou plaší a potřebují ideální úkryty. Právě v nich se pak budou držet a získají ideální útočiště. Čím více jich budou mít, tím lépe se v exteriéru vaší zahrady budou cítit. Mnohdy postačí kopa kamení, případně hromada dřeva. Výborné jsou suché zídky, jež se staví bez pojiva v podobě malty. Osazují se skalničkami a jinými hezkými květinami a rostlinami. Výborné jsou i husté keře, kde hledají užovky také ideální úkryt. Přezimují třeba v dobře přístupném kompostu, který zakrývá hustá vrstva listí a klacíků.   

Užovka

Foto: Pixabay

Chová se jako mrtvola

Spatřit můžeme i užovku, která se vůbec nehýbe. V podstatě vypadá, jako by byla mrtvá. Nenechejte se zmást, když ji na místě po chvíli nenajdete. Dokáže totiž v ohrožení života dokonale fingovat smrt. Setkat se můžete nejčastěji s užovkou hladkou označovanou jako Coronella austriaca. Ta se ráda vyhřívá na suchých místech a dokáže i plavat. Jinak se lze setkat i s užovkou obojkovou – Natrix natrix, která na rozdíl od hladké nežije samotářsky.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.