Údržba zahradního jezírka

Zahradní jezírko

O každé zahradní jezírko je potřeba pečovat a udržovat ho čisté. V čisté vodě se dobře daří rybám i rostlinám, a jezírko se stane skutečnou ozdobou vaší zahrady.

O co vše je v jezírku potřeba pečovat?

UV zářivky

UV zářivky se do zahradních jezírek instalují, aby ničily jednobuněčné řasy. Výkon zářivek však časem slábne a je dobré vždy na začátku sezóny zářivku vyměnit.

Křemíkové trubice

Pravidelně kontrolujte, zda nejsou křemíkové trubice zaneseny vodním kamenem. Zanesenými trubicemi pak těžko proniká UV záření a voda není příliš dobře ošetřena. Trubice dobře vyčistíte octem nebo kyselinou solnou.

Filtrace

Filtraci je nezbytné pravidelně zbavovat nečistot. Každý měsíc by se veškeré komponenty filtrace měly propláchnout vodou. Pokud se jedná o koupací jezírko bez ryb, filtraci stačí čistit v delším časovém intervalu.

Zahradní jezírko

Zahradní jezírko: Zdroj obrázku Depositphotos.com

Vysávání

Na dně každého jezírka se usazují nečistoty, kterých je potřeba se zbavit. K tomu slouží jezírkové vysavače. Dno jezírka by se mělo vysát na jaře, před spuštěním jezírka a na podzim před jeho zazimováním. Pokud v jezírku chováte ryby, je vysávání dna důležité, protože na dno spadané listí, zbytky rostlin a odumřelých kořenů, ve vodě hnijí a zhoršují kvalitu vody.

Hladina

Z hladiny jezírka průběžně, ale především pak na podzim, sbírejte síťkou listí nebo skimmerem s jezírkovým čerpadlem, které do jezírka napadalo. Listí sbírejte, i když v jezírku máte skimmer, který spadaným listím může být zahlcen.

Bakterie

Na jaře do jezírka přidejte startovací bakterie, které nastartují jezírko a biokultury v něm.

Rostliny

Na jaře osázejte jezírko rostlinami a na podzim jejich části, které vyčnívají nad hladinu, ostříhejte. Rostliny na jaře znovu vyrostou.

Zahradní jezírko: Zdroj náhledového obrázku Depositphotos.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.