Tyto bylinky ochrání zeleninu před škůdci

Yzop

Máte strach, že vaše úroda bude zničena některými škůdci? Není se čemu divit! Vždyť v prostoru zahrady jich může řádit spousta. Ano, dnes není problém sehnat spousty nejrůznějších chemických přípravků, jež dokážou se škůdci zatočit. Pro ale shánět něco takového, když je možné vysadit bylinky. Z nich získáte samozřejmě užitek a pochopitelně se můžete spolehnout na to, že některé škůdce zapudí. O jaké bylinky se jedná? To vám prozradíme v následujících řádcích. Už naše babičky si v tomto ohledu věděly rady, tak proč byste to neměli zvládnout i vy?

Máta

Tato skvělá velmi známá bylinka je vynikající nejen jako součást vody s citronem nebo mojita! Svědčí taktéž třeba rajčatům, hrášku, brokolici, dýním či kapustě a jiným plodinám. Chrání zejména před nájezdy mšic a molic. Výborná je máta i proti obaleči jabloňovému nebo vrtuli třešňové. Stačí několik rostlinek pod stromy. Pozor si jenom dejte na rozpínavost máty, ideální je její pěstování v truhlíku.

Levandule

Levandule jsou už samy o sobě krásné květiny. Jejich vůně je doslova neodolatelná. Dokážou prospívat fazolím, hrachu, květáku či jahodám.

Kopr

Chcete vylepšit chuť salátu? Pak vsaďte na kopr! Ten ho také navíc dokáže chránit. Podpoří ale i jiné rostliny, jako jsou třeba kukuřice, květák, cibule nebo mrkev.

Kopr

Šalvěj

Tato bylinka se hodí hlavně k brokolici, mrkvi, květáku nebo hrášku. Pozor ale na její výsev nedaleko okurek, pelyňku či bazalky. S těmito rostlinami společnou řeč nenajde!

Šalvěj

Yzop

Pokud pěstujete cuketu či dýni, pořiďte jí právě tohoto užitečného souseda. Výborná je tato bylinka také při pěstování vinné révy či růží.

Šanta kočičí

Výborná volba pro odpuzování mravenců. Stejně tak ji nemusí ani dřepčíci, jejichž nálety v suchém období na lichořeřišnice mohou být devastující.

Koriandr

Ten se hodí hlavně ke špenátu, mrkvi nebo brokolici.

Koriandr

Kmín

Vylepšuje zelí či okurky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.