Krvavec toten jako léčivka i salátová bylinka

Na první pohled nás zaujmou jeho načervenalá šiškovitá květenství, ne nepodobná kominické štětce. Právě proto se pro krvavec toten (Sanguisorba officinalis) vžilo lidové označení „kominíček.“

Obvykle vykvétá od června do srpna, ale na některých místech ho můžeme spatřit už o něco dřív. Vypadá vcelku nenápadně. Poznáte ho snadno podle malých, tmavě červených, případně nachových hlávek vejčitého tvaru. Mají barvu krve, ale podle ní tahle bylinka jméno nedostala.

Krvavec umí zastavit krvácení

Ve skutečnosti latinské označení Sanguisorba hovoří o tom, že krvavec umí krvácení zastavit. Stačí natrhat jeho nať a přiložit ji na ránu. Nejcennější je však jeho oddenek, obsahující množství tříslovin, saponin sanguisorbin a dalších látek. Právě oddenek se sbírá jako surovina k výrobě nejrůznějších léků.

Foto: Pixabay

Náš tip: nejčastěji krvavec toten vykvétá na loukách pastvinách, ale může se objevit i na méně využívaných částech zahrady nebo u plotu.

Čaj z krvavce pro dobré pocení

Nasušený oddenek je třeba rozemlít a užívat po lžičkách – každou z nich zalijte horkou vodou, počkejte 15 minut a vypijte. Užívá se proti střevním katarům a na podporu pocení, a to 3x denně. Ovšem nikdy ne déle než týden. A máte-li prášek připravený, můžete ho použít i pro šňupání při zastavování krvácení z nosu. Čerstvou nať pak používaly lidové babky kořenářky k ošetření krvácejících ran a špatně se hojících vředů.

Krvavec do salátu? Proč ne

Mladá nať této bylinky se pak skvěle hodí do salátu. Stačí ji pokrájet na malé kousky a pochutnat si. A samozřejmě nesmíme zapomenout na využití krvavce v suchých kyticích. Nejdříve se nasuší hlavičkou dolů a poté naaranžuje do libovolného tvaru. Vydrží krásný celou zimu. Takže až příště půjdete okolo „kominíčka,“ vzpomeňte si, jak široké využití má! Určitě se na něj začnete dívat úplně jinýma očima.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)