Ty nejlepší krycí plodiny pro malé zahrady

Krycím plodinám se někdy říká „zelený hnůj“ či „živý mulč“. Jsou to rostliny, které se pěstují, aby potlačovaly plevel, pomáhaly budovat a zlepšovat půdu a regulovat nemoci a škůdce. Mohou do vaší půdy přidávat dusík, čímž zvyšují úrodnost bez použití chemického hnojiva. Můžete je zasadit mezi řádky jiných plodin, abyste potlačili plevel při budování plodnosti. Často mají takové kořeny, které pomáhají rozbít zhutněné půdy a zlepšit jejich strukturu. Zde je pět možností pro krycí plodiny pro malou zahradu.

Žito

Žito je skvělá krycí plodina, která se pěstuje na podzim nebo na začátku zimy. Vyniká při uvolňování zhutněné půdy a je vhodná také pro potlačení plevelů. Také zachycuje přebytečný dusík v půdě.

Pohanka

Pohanka roste velmi rychle. Vytváří skvělý půdní kryt, který zabraňuje erozi, a potlačuje plevel. Díky své rychle rostoucí povaze může být vysazena s jinými plodinami, a to koncem léta.

Jetel

Jetel fixuje dusík v půdě a je skvělý pro přidání plodnosti do půdy. Dokáže také zlepšovat strukturu půdy. Má řadu výhod a je to jednou z nejčastěji používaných krycích plodin k pěstování mezi řadami zeleniny.

Čirok súdánský

Čirok súdánský je hybridní plodina, která rychle roste a tvoří rozsáhlou kořenovou strukturu. Použijte jej k potlačení plevelů a ochraně půdy před erozí. Přidává také biomasu do půdy, protože roste tak vysoko.

Vikev huňatá

Vikev huňatá je krycí plodina, která je velmi mrazuvzdorná v zimě, ideální pro severní podnebí. Přidává také hodně dusíku do půdy, pokud se nechá růst v zimě a do května může do půdy přidat neuvěřitelné množství plodnosti.

Krycí plodiny

Takže, samozřejmě že chcete zasadit krycí plodiny! Hlavní otázkou je, kterou z nich použít? Různé krycí plodiny mohou poskytovat různé výhody, lépe vyhovovat vašemu klimatu a v určitém čase nejlépe vyhovovat vašim potřebám. Pro kontrolu plevele se nejvíce hodí například jetel mezi řadami zeleniny. Ale pohanka na poli buduje lepší plodnost a strukturu půdy. Na podzim se hodí spíše žito a vikev, ale na jaře je vhodný čirok.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!