Trubač popínavý a jeho pěstování

Trubač popínavý

Krásná zelená zeď ozdobená milými kvítky je často dílem známé popínavé dřeviny, kterou představuje trubač popínavý. Jestliže máte tu správnou oporu, určitě se na něj vyplatí vsadit. V létě se setkáte s krásnými trubkovými květy majícími oranžové, červené anebo žluté odstíny barev. S kvítky se většinou setkáváme až na samotném konci letního období. Po odkvětu již zbudou na rostlinách pouze tobolky. Jestliže se vám tato rostlina zamlouvá, pak čtěte dál, budeme se totiž věnovat pěstování trubače.

Základní charakteristika trubače

Trubač se řadí mezi rostliny mající svůj původ v oblastech Severní Ameriky. Vybírat je možné hned z několika zajímavých odrůd, mezi které se řadí třeba trubač kořenující označovaný jako C. radicans, anebo variace Florida v červené barvě květů, žlutá Flava anebo opět červené Flamenco. Zajímavý je i kultivar trubač velkokvětý C. grandiflora vyznačující se červenooranžovými kvítky. Typické jsou tyto rostliny také vejčitými listy zelené barvy. Často se dorůstá výšky od 50 do 255 cm.

Jaké nároky má trubač?

Trubač popínavý potřebuje pro svůj růst vhodně zvolené stanoviště. Ideální je místo zalité sluncem na jižní straně. Půda by měla být prosycená humusem, přičemž nelze zapomínat na dostatečnou zálivku. Období sucha tato rostlina příliš nemusí. Naopak nesnáší také přelití. Trubač je mrazuvzdorný, takže se o jeho růst není třeba obávat ani v zimních měsících, kdy je venku chladno.

Množení a případné komplikace

Brzy zjara je zapotřebí rostlinu seříznout. Pokud tak učiníte později, okradete se o pohled na květy vyrůstající ze šlahounů. Nechat bychom měli na hlavních výhonech přírůstek o délce cca 1 metru. Jednoleté výhony se zkracují na 2 očka. Množení trubače se řeší za pomocí dřevitých řízků. Jediný problém může nastat při přelití rostliny, kdy ji mohou napadat plísně.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.