Trubač popínavý

Trubač popínavý a jeho pěstování

Krásná zelená zeď ozdobená milými kvítky je často dílem známé popínavé dřeviny, kterou představuje trubač popínavý. Jestliže máte tu správnou oporu, určitě se na něj vyplatí vsadit. V létě se setkáte s krásnými trubkovými květy majícími oranžové, červené anebo žluté odstíny barev. S kvítky se většinou setkáváme až na samotném konci letního období. Po odkvětu již zbudou na rostlinách pouze tobolky. Jestliže se vám tato rostlina zamlouvá, pak čtěte dál, budeme se totiž věnovat pěstování trubače.

Základní charakteristika trubače

Trubač se řadí mezi rostliny mající svůj původ v oblastech Severní Ameriky. Vybírat je možné hned z několika zajímavých odrůd, mezi které se řadí třeba trubač kořenující označovaný jako C. radicans, anebo variace Florida v červené barvě květů, žlutá Flava anebo opět červené Flamenco. Zajímavý je i kultivar trubač velkokvětý C. grandiflora vyznačující se červenooranžovými kvítky. Typické jsou tyto rostliny také vejčitými listy zelené barvy. Často se dorůstá výšky od 50 do 255 cm.

Jaké nároky má trubač?

Trubač popínavý potřebuje pro svůj růst vhodně zvolené stanoviště. Ideální je místo zalité sluncem na jižní straně. Půda by měla být prosycená humusem, přičemž nelze zapomínat na dostatečnou zálivku. Období sucha tato rostlina příliš nemusí. Naopak nesnáší také přelití. Trubač je mrazuvzdorný, takže se o jeho růst není třeba obávat ani v zimních měsících, kdy je venku chladno.

Množení a případné komplikace

Brzy zjara je zapotřebí rostlinu seříznout. Pokud tak učiníte později, okradete se o pohled na květy vyrůstající ze šlahounů. Nechat bychom měli na hlavních výhonech přírůstek o délce cca 1 metru. Jednoleté výhony se zkracují na 2 očka. Množení trubače se řeší za pomocí dřevitých řízků. Jediný problém může nastat při přelití rostliny, kdy ji mohou napadat plísně.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

6 komentářů

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Jasně,
   zkuste napsat na můj email ve spodní části webu, nebo na fb nasezahrada.
   Radek Štěpán

 1. Hana Smrčková Odpovědět

  Dobrý den. Prosím je možné trubač (mám žlutý) zasadit k pergole (bude mít tedy oporu) a udržet ho do výšky tak 2,5 metrů? To znamená ho stříhat a tvarovat. Pokvete mi potom? Moc děkuji za odpověď. Hana

  1. Daneba Odpovědět

   Potvrzuji, že ano. Mám sice oranžový :-), ale i po přestěhování na novém místě, znovu vypěstovaný a znovu držen po zpevnění kmínku i bez opory a stříhaný s „korunkou“ s rozvětvením ve výši asi 120 cm, krásně kvete každý rok. Nyní jsem na Vysočině, takže délka květu závisí víc na počasí. Konečný střih dělám až, když vidím, které pupeny jsou po zimě živé. Zakracuji a vystříhávám podle požadované hustoty korunky. Je tu jiná zem a je na takovém místě, že zatím nemám problém s rozrůstáním.

 2. Alena Tesařová Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych k pergole u domu zasadit trubač. Jak je to s kořeny – nerozrůstají se do šířky? Lze růst kořenů vymezit vhodnou zábranou, popř. do jaké hloubky ji bude potřeba zakopat? Děkuji

 3. Marie Kovandová Odpovědět

  Mám problém s trubačem. Prorůstá mi kořenama do zeleninové zahrádky. Jak bych tomu mohla zabránit. Je to čím dál horší. Druhá rostlina mi prorůstá do trávy kterou sekám králíkům. Nevím jestli neni jedovatý. Snažím se ho z posekané trávy vybírat, ale je to náročné. Je to hezká rostlina, líbí se mi, je už hodně vzrostlý, ale z jeho schopnosti prorůstat do širokého okolí, o které jsem nevěděla, jsem nešťastná. Děkuji Vám za radu. Marie Kovandová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *