Trpasličí bříza může být součástí i vaší zahrady

Bříza trpasličí

Trpasličí bříza (betula nana) není vzhledem příliš podobná její mnohem známější příbuzné, bříze bělokoré. Tu díky charakteristickému zbarvení kůry poznají i malé děti. U zakrslé břízy tomu tak být nemusí. Ta má velmi tenké výhony se silně řezanými listy. Patří do čeledi břízovitých (Betulaceae). U nás se tato rostlina vyskytuje jen velice zřídka, i když je pravdou, že podmínky pro růst zde má více než dobré. Nejvíce se vyskytuje ve střední, severní i východní Evropě.

Bříza trpasličí v zahradě

V některých případech rostou zakrslé břízy také ve volné přírodě. A zde se můžeme inspirovat, jaké podmínky jim vyhovují nejvíce. Obvykle to jsou kyselé půdy. Bříza je poměrně odolnou rostlinou, která roste poměrně rychle. Bříza trpasličí dorůstá do výšky pouze 100 cm. Je výjimečná svými drobnými listy, které jsou po stranách jemně zoubkované a mají světle zelenou až nažloutlou barvu. Také malé odrůdy břízy produkují jehnědy, které jsou samozřejmě o něco menší, než například u břízy bělokoré.

Bříza zakrslá

Foto: Pixabay

Kde ji můžeme pěstovat?

Břízu používáme jako součást kompozice (například ve společnosti jehličnanů), ale dobře poslouží také jako solitér. Dobře vypadá v zahradách i předzahrádkách. Tato dřevina se uchytí poměrně rychle, a to i v problematických půdách a například na skalkách. I když je to mrazuvzdorná rostlina, někteří zahradníci ji pěstují taktéž v nádobách, například na terasách a balkonech.

Pěstování trpasličí břízy

Ačkoli se jedná o krásnou rostlinu, nevyžaduje příliš velkou péči. Roste i v náročných podmínkách, kde se choulostivějším druhům rostlin nemusí líbit. Zvládne suché, vlhké či dokonce mokré půdy. Miluje sice stanoviště na plném slunci, vystačí si ale také s polostínem. Pokud chcete, aby se vaší trpasličí bříze dařilo co možná nejlépe, vysaďte ji do propustné a mírně vlhké půdy s kyselým pH. Jakmile břízu vysadíte, je zapotřebí ji pravidelně zavlažovat, čímž usnadníte zakořenění rostliny. To jí pak nedělají problémy ani silné mrazy – zvládne teploty až do -45 °C.

Zdroj: https://www.zahradnictvi-flos.cz/betula-nana-briza-trpaslici.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!