Trojčetky nejsou malé lilie, na zahrádce však udělají parádu i tak

Není to tak dávno, co byly trojčetky (Trilium) do čeledi liliovitých opravdu řazeny. Ovšem poté, co se ukázalo, že samotná čeleď je složena z mnoha nepříbuzných skupin, došlo k jejich zařazení do čeledi kýchavcovitých (Melanthiaceae).

V literatuře se lze setkat i s označením trojčet, nám se však ženská varianta tohoto květinového jména líbí více. A jak vám tedy zahradu rozzáří právě trojčetka?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Trojčetka – rostlina čísla tři

Pokud vyznáváte numerologii, bude pro vás ideálním kandidátem. Tři listy, tři nebo šest okvětních plátků… Jsou to takové malé hvězdičky na stopce nebo bez ní. Potřebují polostín, přímé slunce jim vyloženě škodí. Dařit se trojčetkám bude třeba pod vyššími listnatými stromy, kde jsou jako kvetoucí podrost leckdy neocenitelné.

Jinak žádnou péči prakticky nepotřebují. Jen během příliš suchých jar se jim lépe povede s trochou zálivky, po zatažení je pak ponechte zcela svému osudu. A na podzim je pro jistotu přikryjte vrstvou mulče ze suchého listí. A to je opravdu vše.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejkrásnější trojčetky na našem trhu

Nejčastěji bývá k dostání trojčetka vzpřímená (Trilium erectum) se zelenkavými kališními lístky s purpurovým náběhem. Drobný porost bílých květů s tmavě červenými skvrnkami pak zajistí trojčetka potoční (Trilium rivale). Mezi skutečné skvosty pak patří Trilium granfdiflorum, jejíž variace ´Snow Bunting´ potěší plnými květy na vyšší stopce.

Množí se spíše pomalu – nejčastěji dělením oddenků v období klidu nebo vyséváním semen. Semenáčky však kvetou nejdříve po pěti letech a semena je u většiny druhů nutné vysít čerstvá.

Pozor na trojčetkové výjimky

Pokud narazíte na Trilium undulatum nebo Trilium rivale, přimíchejte do půdy v jejich okolí rašelinu. Naopak Trilium nivale se neobejde bez příměsi jemného vápencového štěrku.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)