Zahradní nábytek

Trendové drobnosti pro zahrady v roce 2021

Chcete si naplánovat svou zahradu podle nejnovějšího směřování paní módy? Víme, co právě letos letí. Ještě předtím, že se do úprav pustíte, se však zkuste podívat na svou zahradu jako na celek. Vezměte v úvahu její pozici, orientaci i velikost. Může vám to výrazně pomoci s výběrem vhodné výsadby, ale také s komplexním využitím prostoru jako takového.

Stromy jako základ

Nemělo by jít jen o tújky, nýbrž o různorodou směs. Poskytují stín a pohled do zeleně, ovšem mohou se stát i kotevními místy pro nejrůznější zahradní pomocníky – například plachty, houpací sítě, houpačky pro děti apod.

A neměly by stát samostatně – naopak. Mnohem lépe vypadají spíše jako pozadí pro záhony se zeleninou nebo květinami. Snažte se, aby každá kompozice měla nejméně metr na hloubku – to vám poskytne dostatek prostoru i k výsadbě sezónních rostlin nebo k vysazení rostlinných společenstev odstupňovaných podle výšky.

Zahradní nábytek

Foto: Pixabay

Nábytek jako „odstranitelná“ nutnost

Trendy dbají spíše na skládací nábytek, který uvolní prostor vždy, když je třeba. A nezapomeňte využít i okolní stromy, na nichž mohou s klidem spočinout závěsná lehátka či křesílka, aniž by zabírala tak cenný volný prostor. A dbejte i na maximální využitelnost. Například lavice ve tvaru L může být překvapivě kompaktní, a přitom nabídne pohodlí i početné návštěvě.

Velký prostor i na malé zahradě

Potýkáte se s místem? Místo dlažby použijte štěrk a zásadně investujte jen do skládacího nábytku. I malou zahradu tak budete moci plnohodnotně využívat na všech frontách.

A jak na to, aby ladila s okolními ploty? Nechte je porůst plazivými rostlinami, anebo vezměte několik částí hraničního plotu a použijte je k dekoraci například u záhonů. Fantazii se meze nekladou. A především dbejte na to, aby se ve vaší zahradě líbilo opravdu každému. Herní prostor kombinujte s dekoračními prvky co nejdůmyslnějším způsobem. Striktní oddělení jednotlivých zón je totiž už dávnou minulostí.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *