Třemdava bílá dokáže potěšit až metrovými květy

Třemdava bílá

Říká se její také Mojžíšův keř. Ale jinak je třemdava bílá dlouhověkou trvalkou, jež může podle podmínek, které jí nabídnete, dorůst do výšky 50-100 centimetrů. Nejkrásnější jsou na ní její květy. A to zejména v trsech starších rostlin, které k nebi vypustí hned několik nevětvených mohutných lodyh.

Vypravit se za ní můžeme i do volné přírody. U nás se třemdava bílá (Dictamnus albus) vyskytuje zejména v teplých oblastech středních Čech a na jižní Moravě. Volně rostoucí je však chráněná. Takže při výsadbě do zahrádky se musíte spolehnout výhradně na zakoupené rostliny.

Třemdava bílá a její pěstování

Její květy nejsou úplně bílé – naopak, této barvě zdatně sekunduje i pastelově růžová. Své pojmenování totiž třemdava dostala podle barvy kořene. V zahrádce se jí bude nejlépe dařit v propustné a vápenité půdě s dobrou výživou. Vybírejte slunečné stanoviště. Suchu totiž odolává skvěle, ovšem dlouhodobé přemokření ji může zničit.

Trvalkový záhon: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejlépe se hodí na záhonky s dalšími trvalkami jako je levandule, šalvěj a různé druhy převážně suchomilných travin. Na její květy se můžete těšit už během května a června. Bývají zpravidla dvoubarevné (jak jsme zmínili výše), ovšem v současnosti jsou k dostání i kultivary s čistě bílými květy.

Měli byste vědět: třemdava bílá v době svého květu nádherně voní. Po odkvětu se můžete těšit na tobolky hvězdnicovitého tvaru, které zahradu také dokáží ozdobit. Pamatujte však na to, že se jejich tvorbou rostlina zbytečně vysiluje.

Pozor na alergii

Ovšem tato nádherná květina vás dokáže i pořádně potrápit. Za horkých a slunečných dní totiž uvolňuje silice, které mohou při kontaktu s kůží nepříjemně reagovat. Výsledkem je často svědění nebo dokonce tvorba malých puchýřků. A mimochodem – celá rostlina je jedovatá, takže pozor na děti nebo domácí mazlíčky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)