Angrešt: tipy, co si z něj letos připravit

Angrešt

V červnu už se mohou někteří zahradníci těšit z prvního angreštu. Toto ovoce je nabité vitamínem C, a tak by byla škoda je nevyužít do poslední bobule. Můžete si z něj připravovat klasické zavařeniny, marmelády či džemy, nebo se letos zaměřit na něco nového. A právě na méně obvyklé recepty jsme se zaměřili v tomto článku. Snad vás některé inspirují.

Džem z angreštu a bezových květů

Velice neobvyká kombinace, ale přitom tak skvělá! Není to vůbec složité, budete potřebovat jen tři suroviny: 1 kg angreštu, 900 g cukru krystal (podle kyselosti vašeho angreštu můžete přidat nebo ubrat) a 100 ml bezového sirupu. Angrešt zalijte 300 ml vody a asi patnáct minut povařte. Snažte se jej co nejvíce rozmačkat. Přidejte cukr a až se rozpustí, tak směs odstavte. Až směs dosáhne požadované hustoty (děláme test na talířku, kde po vychladnutí džemu zjistíme jeho konzistenci), přidáme i bezový sirup a promícháme. Sterilujeme obvyklým způsobem.

Angrešt - bobule

Angrešt: Zdroj obrázku Pixabay.com

Angreštová vodka

V tomto receptu opět použijeme skvělou chuť angreštu v kombinaci s bezovým sirupem. Osvěžující nápoj, který si takto připravíte, oceníte například u letních grilovaček. Budete potřebovat 300 g angreštu, který rozdělíte do dvou litrových nádob. Trochu jej pomačkejte, aby pustil šťávu. Do každé sklenice dejte deset bezových květů – pokud možno bez stonků. Zalijte vodkou: do každé sklenice dejte 350 ml vodky. Přidejte pár plátků očištěné citronové kůry a uzavřete. Takto necháme týden – aspoň jednou za den směs protřepejte. Poté vodku slijte přes plátýnko – ze zbylých květů a angreštu vymačkejte co nejvíce. Tekutinu smícháte s cukrovým sirupem (ten připravíte tak, že 350 g cukru svaříte s 350 ml vody, až získáte sirupovou konzistenci) a můžete podávat.

Džem z angreštu a heřmánku

Jedná se o další skvělý džem, který si zamilujete! Budete potřebovat 1,5 kg angreštu, který rozmačkejte ve velkém hrnci. Přidejte 1 kg cukru krystal a nechte 15 minut odstát, aby angrešt pustil šťávu. Až se cukr rozpustí, přidejte 100 ml citronové šťávy. Vaříme do požadované hustoty. Mezitím si připravíme heřmánek: použijeme tři lžíce sušených heřmánkových květů nebo tři sáčky heřmánkového čaje. Ty zalijte 250 ml horké vody a po 15 minutách sceďte a přilijte k angreštu. Proveďte zkoušku hustoty, a až vám bude konzistence vyhovovat, naplňte sklenice. Sterilujte obvyklým způsobem.

Angrešt: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!