Tohle ve své zeleninové zahradě rozhodně nedělejte!

Zeleninová zahrada

Ať už jste začátečník nebo guru v pěstování zeleniny, každý občas dělá chyby. Důležité je, neopakovat stále stejné chyby, ale poučit se z nich. Nejdůležitější je učit se a postupovat stále kupředu. Níže s vámi sdílíme nejčastější chyby, kterých se zahradníci dopouštějí ve své zahradě.

Příliš mnoho hnojiva

I když to není pravda, mnoho začátečníků věří, že čím více hnojiva aplikují, tím větší bude jejich úroda. Avšak opak je pravdou. Pokud použijete více hnojiva, než je doporučené množství, výrazně tím snížíte svou úrodu. Hnojivo by mělo být používáno pouze v doporučených poměrech a mělo by být aplikováno pouze na půdu, která má nedostatek živin. Rostliny budou využívat pouze živiny, které potřebují, zbytek bude bez užitku v půdě.

Výsadba ve stinných oblastech

Zejména zahradníci, kteří mají omezený prostor, častokrát vysazují své rostliny do stinných oblastí. Některé rostliny, jako je hrách nebo saláty, můžete do částečného stínu vysadit, avšak většině se daří v přímém a nepřerušovaném slunečním záření. Stín můžete využít tehdy, když na rostliny zasahuje odpoledne, a chrání je tak před nepříjemným odpoledním horkem.

Nedostatečná úprava půdy

Úprava půdy kompostem vám pomůže dosáhnout lepší a zdravější úrody. S množstvím organických látek a kompostu můžete pozměňovat svou půdu tak, aby byla úrodnější.

Přelévání

Jedná se o další běžnou chybu – a to nejen u začátečníků. Příliš mnoho vody způsobí, že kořeny hnijí kvůli udušení. Půda by měla být vlhká, ne mokrá. Některá zelenina bude vyžadovat pouze centimetr vody každý týden. Pro správné zalévání zabořte prst do půdy, a pokud je v hloubce 3 cm vlhká, nemusíte dnes zalévat. Pro přesnost můžete použít měřič vlhkosti půdy.

Výsadba semínek do přílišné hloubky nebo naopak příliš mělce

To, do jaké hloubky byste měli semínko zasadit, obvykle indikuje jeho velikost. Je však dobré dodržovat pokyny uvedené na baleních semínek. Pokud semínka zasadíte příliš hluboko, nevyklíčí (nebo vyklíčí, ale rostlinky budou slabé). Příliš mělká výsadba zase může způsobit rychlé vysychání.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.