Tipy na živý plot: Meruzalka alpská

Meruzalka alpská

Potřebujete zastínit prostor posezení, anebo zahrady a umělý živý plot pro vás představuje stejně jako plachta na stávající maximálně neestetické řešení? Pokud ano, měli byste zvolit ten správný živý plot, který bude vpadat hezky a nebude s ním extrémní množství práce. Jakou dřevinu tedy volit, abyste byli skutečně spokojení se vzhledem vašeho nového živého plotu? Výbornou volbou je zejména Meruzalka alpská nabízející kompaktní tvary, hezké růžové a červené kvítky a minimální starost. Podívejme se na její pěstování podrobněji. Určitě se i vám bude zamlouvat!

Druhy meruzalky alpské

Meruzalka alpská je okrasnou dřevinou, která je známá i jako rybíz. Utvářet dokáže jak nízké, tak i středně vysoké keře. Typická je i pětičetnými drobounkými květy červené barvy a jejích odstínů. Plody jsou červené až sytě černé bobule. Jaké jsou druhy meruzalky alpské?

Meruzalka alpská

–          dorůstá výšky 150 cm

–          objevuje se u nás i volně

–          má nevýrazné květy nazelenalé barvy

Meruzalka zlatá

–          má světle zelené laločnaté listy

–          kvete od dubna

–          disponuje žlutými květy

Odrůda speciosum

–          poloopadavý druh

–          připomíná vzdáleně fuchsii

Zásady pěstování meruzalky

Pro pěstování meruzalky je ideální jak slunné tak polostinné stanoviště, která může být vystaveno i větru. Vysazovat rostliny můžete jak do keřových skupinových výsadeb, tak i jako solitéry. V obou podobách bude meruzalka vypadat moc hezky. Bez problémů odolá i mrazu, takže se nemusíte bát, že by váš živý plot přes zimu utrpěl nějakou újmu. Je třeba ji pouze po odkvětu ořezávat tak, aby měla kompaktní tvar, který bude zdobit vaši zahradu. Na půdní podklad není nijak náročná a postačí vám v podstatě jakákoli zemina. Čím více bude humusoidní, tím bude i keř meruzalky bohatší na květy a krásné listy. Množí se hřížením anebo za pomocí řízkování.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.