Jak na správné krájení a sušení hub

Hřib dubový

Není nic příjemnějšího než vyrazit do lesa v momentu, kdy to opravdu roste. Skvělá úroda hub je rozhodně velkým lákadlem. Když až se vám ale sklizeň podaří, měli byste s ní něco dělat. Nejjednodušší a možná i nejrychlejší metodou je sušení hub. To je třeba řešit velmi obezřetně. My se soustředíme na krájení hub a na jejich následné sušení. Podívat se budete moci i na naše krátká instruktážní videa, která budou součástí tohoto článku.

Správné krájení hub na sušení

V první řadě je třeba houby správně nakrájet. Možností je pochopitelně hned několik, nicméně postupovat byste měli tak, že budete krájet houby co možná nejvíce vcelku na velmi tenké plátky. U silnějších kousků by reálně hrozilo jejich zplesnivění během sušení. Naopak tenké kusy mohou rychle přeschnout a budou se rozpadat. Díky podélnému krájení zůstane zachována textura daného hříbku. Ostatně podívejte se na naše následující video.

Sušit lze různě

Sušení hub můžete řešit hned několika způsoby. Klasiku představuje sušení hub na papíru, nebo na plechu. U tohoto jednoduchého způsobu ale dochází k přilepování kousků hub na povrch papíru, plechu nebo jiného podkladu. Řešení může představovat také sušení hub v troubě. To je ale ne příliš optimální, jelikož díky rychlé změně teploty může dojít ke ztrátě aromatických látek, jež u hub tolik oceňujeme. Vynikající alternativou je síto na sušení hub.

Síť na sušení hub

Síto na sušení hub je nejlepší

Díky sítu na sušení hub si můžete velmi pohodlně naskládat jednotlivé kousky na jeho povrch a nechat je proschnout. Nemusíte nakupovat originální síto na sušení hub. Postačí vám i starší síť na okna proti hmyzu. Klidně si můžete zakoupit i pouze síťovinu a sbít si ze dřeva samotný rám. Skládání by pak mělo probíhat systematicky. Opět přikládáme naše instruktážní video.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.