Tipy, jak rozzářit terasu pomocí pestrobarevných květin

Krásné počasí nás přímo láká k tomu, abychom vyzdobili balkony, ale i terasy půvabnými květinami, které nás budou těšit a lepšit nám náladu. Na trhu je nepřeberné množství různých květin, ze kterých lze vybírat. Kreativitě se meze nekladou. Je však potřeba myslet na to, jakého typu je váš dům, terasa či balkon. Vše by mělo být krásně propojeno a v souladu s dosavadním stylem. 

Zkuste experimentovat 

Jarní terasa nemusí být jen o cibulovinách, nebojte se využít další možnosti k působivému osázení. Zpestřete výsadbu trávami, zakrslými keříky, bylinami, trvalkami i skalničkami. Důležité také jistě budou nádoby, květináči či truhlíky, do kterých budete rostliny vysazovat. Říká se sice, že se dá v podstatě osázet cokoli, ale nevěřte tomu. Hlavním kritériem výsadby na jarní terase musí být celková harmonie a vkusnost, nikoli všehochuť. 

Vhodnými mohou být různé košíky, do kterých vložíte květináče, truhlíky, okrasné květníky, kamenné mísy, závěsné nádoby, na venkovských terasách je možno využít i tak zdánlivě nenápadný prvek, jako jsou staré žleby či konve, nedoporučuje se osazovat podobné věci, jako jsou cedníky, lavory a staré plechovky, aby se celý prostor nestal směsicí nevkusu.

Foto: Pixabay

Vybíráme rostliny

Do zvolených nádob nezapomeňte vložit drenážní vrstvu. Co se týká výběru květin, je důležité vzít v potaz dobu kvetení, tvar a barvu, abyste je mohli dokonale sladit a vytvořit tak efektní dojem. Mezi cibuloviny vhodné pro výsadbu patří určitě nižší odrůdy tulipánů, modřence a krokusy, ale také narcisy a hyacinty, které provoní vaši terasu neodolatelnou vůní. 

Ve větších nádobách se budou skvěle vyjímat kamzičníky, hosty nebo bergénie. Z bylin je nejlepší volbou šanta kočičí, tato nenáročná, ale velmi efektní bylina kvete záplavou drobných fialovomodrých kvítků od března do podzimu a bude vás tak provázet po celou sezónu, vyžaduje pouze pravidelné odstraňování odumřelých květů. Dále také sedmikrásky a pomněnky, které jsou ve společné kombinaci dokonalé. Určitě také nechte místo pro muškáty. 

Šanta kočičí
Foto: Pixabay

Neobvyklé rostliny na terasách

Pokud máte dostatek místa, můžete výsadbu zpestřit ozdobnými trávami, vhodná je kostřava, a také keříky – zakrslé borovice nebo buxus, velmi dekorativní je také břečťan. Důležité upozornění: do vysázených nádob nikdy nevkládejte mech, zakyselil by půdu a rostliny by neprospívaly.

Zdroj: https://www.modernizahrada.com/balkonovky-a-letnicky-na-prime-slunce/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/15-nejhezcich-balkonovych-rostlin-do-truhliku-inspirujte-se

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)