Bez těchto bylinek se letní grilování neobejde

Grilované maso

Léto už je tady. Teploty nezačínají šplhat k magické třicítce, a tak se všichni těšíme na skvělé grilované speciality. K těm ale také patří skvělé koření a bylinky. Ne, nemusíte volit nějaké cizokrajné rostliny z Orientu nebo odněkud jinud! Bohatě si vystačíte s mnohými tradičními bylinkami, které si můžete pohodlně pěstovat doma na zahrádce přímo v rámci bylinkového záhonu nebo v malém truhlíku. Vždyť takové čerstvé oregano, rozmarýn, majoránka, tymián, šalvěj nebo cokoli jiného rozhodně stojí za to. Mluvit by o tom mohl i hmyz, kdyby to zvládl. My se zaměříme na základy pěstování těchto bylinek, péči o ně a samozřejmě i na voňavé jednoleté rostlinky.

Založení bylinkové zahrádky

Na pouhém jednom metru čtverečním si můžete vytvořit krásný bylinkový záhonek, který vám bude dělat dlouhodobě radost. Vybrat byste měli místo, kam dopadají sluneční paprsky a vydrží i poměrně dlouhou dobu. Půdu přímo pod bylinkami pokryjte mulčem. Rostliny potřebují teplo a tímto způsobem jim ho vyrobíte a konstantně udržíte. Klidně lze použít i oblázky, jež mezi jednotlivými zelenými rostlinkami vypadají perfektně. Pokud některé druhy typu rozmarýnu nesnášejí mrazy, pak je pěstujte v truhlících, jež třeba zapustíte do země. Těžkou zeminu odlehčete pískem a můžete použít i popel ze dřeva, který obohatí půdu o vápník.

Bylinky

Foto: Pixabay

Další péče o bylinky

Výborná je také drenáž vytvořená z písku a kamínků. Odtok přebytečné vody musí být zajištěn. Jestliže ale pěstujete mátu nebo čemeřici, nemusíte si s drenáží dělat velké starosti. Obě bylinky mají rády vlhčí prostředí. Pokud chcete mít krásné košaté keříky, pak bylinky v pravidelných intervalech stříhejte a tvarujte. Čerstvě nařezané výhonky navíc budete moci použít v kuchyni.

Bazalka

Foto: Pixabay

Které bylinky jsou ideální ke grilování?

Vepřové maso se většinou griluje pouze na soli a pepři. Takový tymián je ale s masem naprosto skvělý. Vynikající chuť má i majoránka. Pokud si venku uděláte bramboráky s čerstvě natrhanou majoránkou, budete se olizovat. A co taková bazalka? S rajčaty a solí vytvoří vynikající salát. Jde ovšem pouze o jednoletku.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.