Tenhle zahradní nábytek doslova ničí vaše šrouby

Péče o zahradní nábytek

Pořídili jste si nádhernou zahradní sestavu ze dřeva, pro jistotu ji posichrovali šrouby z nerezové oceli, a přesto se potýkáte s korozí? Víme, kde jste nejspíš udělali chybu a jak se podobným přešlapům propříště vyvarovat.

Ne vždy pramení chyby z neznalosti, někdy může totiž podraz přijít z nečekané strany. Asi každý nováček se nechal nachytat na šrouby a vruty v pozinkované úpravě „vhodné pro vnitřní a venkovní použití.“ Ano, hodí se i na zahradu, ovšem nesmí se potýkat s dlouhodobou vlhkostí. Nevadí, zajdeme pro nerezovou ocel. Bude to stačit?

Zjistěte, jaké dřevo doma máte

Rádi bychom řekli, že ano. A ostatně, v mnoha případech bychom měli i pravdu. Ovšem příroda si s námi hraje a do našich zahrad leckdy nastrčí i dřevo s vyšším obsahem tříslovin. Mezi českými dřevinami jde zejména o dub a akát, z exotické produkce pak téměř o všechny nabízené dřeviny.

Zahradní nábytek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A právě třísloviny hrají v dlouhodobé údržbě tohoto nábytku zásadní roli. Pokud je totiž spojíme vruty třídy C (martenzitická nerezová ocel) či nerezovou ocelí s označením A2, dojde časem k jejich korozi. Ve dřevě budou udržet tak pevně, že při pokusu o demontáž dost možná ukroutíte hlavičku a co je horší, okolí spoje začne dostávat velmi nehezké zbarvení.

A co tedy s tím? Investujte do austenitické nerezové oceli třídy A4 nebo rovnou A5. Ta podobnými nešvary netrpí a jednou vytvořený spoj vám kromě pravidelného dotahování vydrží opravdu na věčné časy.

Zrada zahraniční produkce aneb šrouby z plastu

Při údržbě zahradního nábytku se však může setkat i s dalším nečekaným překvapením – plastovými šrouby, které se však na první pohled tváří díky povrchové úpravě jako kovové. A co s nimi? Také vyměnit. Nemají totiž takovou odolnost jako kov. Původně byly určeny k použití do plastu a za jejich použitích stojí jen a jen snaha ušetřit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)