Tchynin jazyk nevyžaduje téměř žádnou péči – je vhodný i pro začátečníky!

Sansevieriya

Tchynin jazyk je poněkud hanlivý název pro rostlinu s latinským označením Sanseviera. Už tento název má napovědět, že ji jen tak něco nezahubí. Museli byste být opravdu hrozní zahradníci, aby se vám podařilo zahubit takto odolnou rostlinu. Zvládne temná místa, a dokonce i průvan. Pokud se ale budete o Sansevieru dobře starat, odmění se vám velkým množstvím nádherně zbarvených listů. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších pokojových rostlin vůbec.

Základní podmínky pro pěstování

I když se přizpůsobí téměř jakýmkoli podmínkám, ideální je pro ni světlé místo mimo přímé sluneční záření. Velmi dobře si ale poradí i v tmavém koutě – zde ale nemůžete počítat s nádherně zbarvenými listy. Rostlinu přesazujeme ve chvíli, kdy vidíme, že je jí květináč těsný – ze dna vyráží kořeny. Avšak nemusíte se bát, vzhledem k tomu, že tchynin jazyk roste pomalu, nemusíte to dělat často. K přesazení se uchylujeme obvykle na jaře. Velké rostliny se vyplatí sadit do těžkého květináče, díky čemuž zabráníte jeho převrácení.

Tchýnin jazyk

Foto: Pixabay

Péče o tchynin jazyk

Jakmile půda zaschne, je načase rostlinu zalít. Bude vám ale tolerovat také období sucha. Ostatně sucho zvládne mnohem lépe, než přelévání. Právě nadbytek zálivky a dlouhodobý pobyt v podmáčené půdě jsou největším nepřítelem vaší rostliny. Může totiž dojít ke vzniku hniloby kořenů. V zimě je Sansevirea na zálivku méně náročná. Pro co nejlepší stav rostliny jí v od dubna do září dopřávejte hnojení jednou měsíčně. Občas listy utřete, protože se na nich může usazovat prach. Snažte se být jemní, abyste nepoškodili špičky listů – to totiž vede k zastavení růstu rostliny.

Množení rostliny

Další exempláře můžete získat z již zavedené rostliny. Jde to snadno odebíráním listových řízků. Ještě jednodušší je ale dělení rostliny. Nožem opatrně odřízněte list a kousek kořene a zasaďte je do malého květináče s kompostem. Dobře zalijte a řízek umístěte na světlé místo, mimo přímé sluneční světlo. Po nějaké době zakoření a vzroste ve větší a větší rostlinu.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-snake-plant-sansieveria/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!