Tamarind indický: strom, který můžete pěstovat také u nás

Tamarind

Ve svém přirozeném prostředí může tamarind indický (Tamarindus indica) dorůst dvaceti až třiceti metrů. Této velikosti se u nás nedočkáme, protože tamarind není odolný vůči našim zimám. Proto jej budeme celoročně pěstovat jako pokojovou rostlinu. Je velmi snadné tento strom tvarovat, a to klidně i podobným způsobem, jako bonsaj. Pokud se vám podaří pěstovat tamarind podle jeho požadavků, můžete sklízet i vlastní plody, které jsou jedlé.

Výsev semen

Pěstování ze semen je nejlevnější možností, jak si můžete tamarind pořídit. Semena samotná jsou poměrně pevná. Pokud byste je zasadili jen tak, bez jakékoli úpravy, nevyklíčila by. Pevný obal semen je totiž potřeba narušit. Aby to šlo lépe, namočte semena do teplé vody. Po nějaké době je vyjměte a pilníkem narušte jejich tvrdý obal. Zasaďte je a uchovávejte při teplotě 20 až 25 °C. Celou dobu je můžeme pěstovat v běžném substrátu pro pokojové rostliny.

Tamarind

Foto: Pixabay

Podmínky pro pěstování

Tamarind miluje slunečné stanoviště a vysoké teploty. Rostlinu pravidelně zalévejte. Dopřávejte jí množství tak akorát a dobře propustnou půdu. Tamarind nesnáší přemokření, takže by rozhodně neměl stát ve vodě. Z tohoto důvodu je dobré pěstovat jej v nádobě s drenážními otvory na dně i s drenážní vrstvou (kamínky, štěrk, keramzit apod. ve spodní části květináče). Stejně tak je ale rostlina netolerantní k přeschnutí substrátu. Zaléváme vždy, kdy horní část zeminy vyschne. Důležité je zajistit rostlině také vysokou vzdušnou vlhkost.

Kvetení a plody

Při správné péči se vám rostlina odvděčí bílými květy, z kterých se po čase vyvinou plody. Ty mají tvar nepravidelného lusku s červenohnědou dření a sladkokyselou chutí. Jíst tyto plody se vyplatí, protože jsou opravdu zdravé. Obsahují bohaté množství vlákniny, bílkovin, minerálů a vitamínů. Můžete je použít jako lék či prevenci nachlazení či jiných onemocnění. První plody můžete začít sklízet za sedm až deset let od výsadby. Abyste se plodů dočkali, je třeba rostlinu udržovat na slunečném místě s teplotou 30 °C.

Zdroj info: https://www.semena.cz/ostatni/812-tamarind-indicky-tamarindus-indica-semena-tamarindu-5-ks.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!