Jak hnojit vaječnými skořápkami: spojení kopřiv a vaječných skořápek skvěle pohnojí celou zahradu. Naučte se ho namíchat správně

Skořápky vajec

Vaječná skořápka jako taková je považována za skvělý přírodní zdroj vápníku. Je nepostradatelná zejména při pěstování různých zahradních plodin, a to zejména u příznivců ekologického zemědělství.

Ovšem její prospěšnost pro zahradu lze ještě znásobit přidáním několika šikovných ingrediencí, které na zahradě také běžně najdete.

Jak hnojit vaječnými skořápkami

Připravit směs určenou k efektivnímu hnojení zahrady není obtížné. Budete k tomu potřebovat jen skořápky a vodu v poměru 100 g na 3 litry. Skořápky jednoduše zalijte vodou a vařte 5 minut. Roztok přeceďte a doplňte vodou do množství 5 litrů. Jednoduše používejte jako zálivku.

Vaječná skořápka

Foto: Pixabay

Čím vylepšit skořápkové hnojivo

Ovšem i některé běžně dostupné přísady doplní účinky vaječných skořápek a hnojivu dodají ještě lepší efekt. Ke směsi tak můžete před vařením přidat například kopřivové listy a cibulové slupky (obojího stačí 50 gramů).

Postup je však trochu jiný. Vše musíte nechat odstát 24 hodin pod pokličkou a poté kapalinu přefiltrovat a zředit vodou v poměru 1:10. Pokud tyto suroviny nemáte, pak byte měli vědět, že se místo kopřiv používají ořechové. Tímto roztokem je vhodné rostliny zalévat jednou za týden.

Jak používat vaječné skořápky na zahradě

Vaječné skořápky především alkalizují půdu a také zlepšují její strukturu. K neutralizaci kyselé půdy stačí rozhodit 500 g skořápek na 1 m2 pozemku. Tento objem skořápek pochází z 35-50 kusů vajec v závislosti na jejich velikosti. V bahnitých, jílových a rašelinových půdách se pak pro stejný efekt dávkování zdvojnásobuje. Kromě alkality se zlepšuje také vzduchová propustnost půdy, takže kořeny rostlin mají přístup k dostatečnému množství kyslíku. Po dešti a zálivce se také veškerá voda vstřebává rovnoměrněji.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pohnojit-zahradu-zadarmo-23939.html, https://www.magazinzahrada.cz/sbirejte-vajecne-skorapky-v-zahrade-je-bohate-vyuzijete/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)