Talovín zimní jako první předzvěst jara

Talovín zimní

Na jaro si ještě budeme muset vcelku dlouhou dobu počkat, nicméně není od věci se na něj z hlediska prvních rostlin, které vykouknou na svět, připravit. Kvítky talovínu jsou patrné ještě v momentu, kdy je na zahradě k vidění několik fleků sněhové pokrývky. Poznáte je podle charakteristické žluté barvy a celkem 6 okvětních lístků. Květy mají tvar soudku a uvnitř se nacházejí typické tyčinky. Jaké další vlastnosti talovín má a jakým způsobem jej pěstovat? Vyplatí se talovín zimní koupit? Na všechny tyto otázky vám postupně odpovíme.

Nízká krása

Talovín se zcela určitě neřadí mezi nijak extrémně vzrostlé květiny. Něžnou krásu těchto květinek dokladuje i krásný přeslen složený z několika listenů, jež stylově odstávají. Co se týká konkrétní výšky rostliny, pohybuje se mezi 5 až 15 cm. Plody vypadají jako malé měchýřky na stopkách. Tvar kalíšku je ale stylový. Při troše fantazie v nich můžete spatřit i tvar tulipánu. Ve volné přírodě lze spatřit několik druhů talovínů. Jmenovat bychom mohli například známý talovín Eranthis ciliata, jenž hojně roste v Řecku.

Květenství a vlastnosti talovínu

S květenstvím se setkáme v období od února až do března. Panují-li příznivé podmínky, máme šanci kvítky spatřit již v lednu. Pozor je třeba dát na fakt, že jsou talovíny jedovaté. Hlavně hlízy obsahují velké množství glykosidy scilladienolidového charakteru. Otrava se projevuje zejména průjmem, obtížemi spojenými s dušností a také nepříjemnými změnami tepu.

Zásady pěstování talovínu

Volíte-li stanoviště pro své talovíny, vyplatí se vybrat pohostinné místo velmi bohaté na humus. Je-li půda mírně alkalická, nevadí to. Musí být ale trvale vlhká a mít dostatečnou hloubku. Rostlinám prospěje i občasné překrytí okolní půdy kompostem. Množení talovínu probíhá prostřednictvím semínek. Vzrostou na podzim. Mnohdy dochází i k samovolnému výsevu. Na květy budete muset nejspíše čekat celé 4 roky. Vhodné je nakoupit i hlízky, které můžete dát do země na podzim, a to do hloubky cca 5 cm. Krásné jsou talovíny jak na skalkách, tak i v místech, kde rostou bledule nebo sněženky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.