Rychle rostoucí živý plot: Turkestánský brest

Turkestánský brest

Hledáte rostlinu, která by mohla sloužit jako ideální prostředek pro živý plot? Vsaďte všechno na turkestánský brest. Že nic takového neznáte? Nevadí, v následujících řádcích vám o něm mnohé prozradíme. Začít bychom mohli už jen faktem, že je mnohdy označován jako jilm sibiřský. Není se čemu divit, jelikož svůj původ má právě na vzdálené Sibiři. Nabízí oproti jiným rostlinám obrovské množství výhod. Jakých? Na to se stejně jako na pěstování soustředíme v následujících řádcích.

Rychle rostoucí živý plot

Pokud potřebujete skutečně rychle rostoucí dřevinu, pak je právě turkestánský brest výbornou volbou. Za jeden rok je totiž schopen dorůst až od 1,2 – 1,8 metru. Celkový finální výška této rostliny se pohybuje okolo úctyhodných 5 metrů. Mnohdy se o něm hovoří jako o zázračně rostoucí dřevině, která se na živý plot určitě vyplatí. Vynikající je mimo jiné i fakt, že fakticky nemá žádný sklon k nějakým chorobám. Za dav roky máte krásný plot, který vás bude chránit před prachem i pohledy sousedů.

Výsadbu realizujte na jaře a na podzim

K vysazení turkestánského brestu je třeba přistoupit v době, kdy je vegetační klid. Ideální je to do poloviny května anebo do konce listopadu. Vše se samozřejmě odvíjí od aktuálního počasí, jež panuje. Před výsadbou je zapotřebí namáčet minimálně jeden den kořeny. Pokud vykopanou zeminu obohatíte kompostem nebo rašelinou či hnojivem, ničemu neuškodíte, ba naopak. U těžkých hlinitých půd se vyplatí přídavek písku. Rostlinu umístíte do jámy, kořeny zasypete zeminou a následně jemně udusáte. Na povrch půdy se vyplatí dát netkanou textilii proti prorůstání plevelu.

Řez rostlin je velmi důležitý

Jak již bylo řečeno, turkestánský brest roste do výšky i do šířky. Velmi důležitý je proto řez. Ořezávat je nutné plot na jaře, a to o 10 ž 15 centimetrů. V létě je také nutné zkracovat dlouhé větvičky. Nakonec podzimu zkraťte kompletně všechny výhony, aby měly totožnou výšku. První rok se vyplatí nechat keř vyrůst výše než 1,5 metru. Turkestánský brest se dokáže obejít i delší dobu bez vody. Bez stříhání ovšem nikoliv…

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.