Tabák či alkohol mohou pomoci proti škůdcům. Zkuste je!

Tabák

Zatímco použití mýdla jako pesticidu je poměrně známá a jednoduchá metoda, k dispozici jsou i jiné způsoby. Velice účinnou metodou je použití česnekového pesticidu (strouhaný česnek vyluhovaný ve vodě a scezený). Tabák a alkohol nejsou tolik používanými metodami, ale i ony mohou účinně odstranit některé druhy hmyzu. Zatímco našemu zdraví příliš neprospívají, rostliny je mohou využít. Ani hmyz totiž nemusí tyto látky.

Tabák jako pesticid

Pokud patříte mezi kuřáky, můžete kouřením získat i něco prospěšného. Stačí, když budete sbírat tabák z nedopalků. Až ho nastřádáte asi čtvrt hrnku, nasypte jej do ponožky a namočte přes noc do jednoho litru vody. Ta může být trochu teplá, aby se tabákové aroma lépe uvolnilo. Druhý den ponožku vymačkejte a získanou vodu použijte na hmyz na rostlinách. Vyhněte se petúniím a durmanu, pro které může být tabák škodlivý.

Vodka

Foto: Freeimages

Alkohol

Nejjednodušší bude, když alkohol nanesete na vatový tampon a poté rovnou na škůdce, jako jsou mšice. Alkohol funguje na ten hmyz, který má měkké tělo. Problém je ten, že bychom neměli použít neředěný alkohol přímo na rostlinu. Potřít je třeba pouze hmyz! Alkohol zředěný s vodou (150 ml alkoholu, 1 000 ml vody) mohou tolerovat rostliny s tvrdými listy.

Epsomská sůl pomůže

Do čtyř litrů vody nasypte čtvrt šálku epsomské soli a nechte rozpustit. Poté používejte ve formě spreje na rostliny nebo půdu kolem nich. Pomůže proti malým broučkům, ale také proti slimákům. Tato směs může navíc dodat rostlinám hořčík, což je prvek, který zvyšuje jejich schopnost vstřebávat prospěšné živiny.

Chilli paprička má říz

Kajenský pepř nebo mleté sušené chilli papričky mohou vytvořit směs, která škůdcům příliš nevoní. Účinná je zejména na mravence a molice. Dejte si pozor při aplikaci tohoto prášku, ať se vám nedostane do očí. Je vhodné používat též ochranné rukavice. Prášek jednoduše nasypte v okolí rostliny. Na větší rostliny použijte ¼ šálku prášku z chilli papričky smíchaného v jednom litru vody. Aplikujte rozprašovačem na listy (nezapomeňte na spodní stranu listů).

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/homemade-flower-garden-pesticide-1316079

https://www.kew.org/read-and-watch/insect-killer-tobacco

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!