Běžné chyby při hnojení, které mohou jeho účinky zcela zvrátit – chybovat lze třeba i v mulčování

Běžné chyby při hnojení, které mohou jeho účinky zcela zvrátit – chybovat lze třeba i v mulčování. Pěstování rostlin ve vaší zahradě je obohacující a naplňující zážitek, zvláště když vede k bohaté sklizni. Z toho důvodu je třeba zelenině i ovoci dopřát to správné hnojení. A jak ho provést správně a bez zbytečných chyb?

Nesprávná aplikace hnoje

Používání surového, nekompostovaného hnoje může být pro plodiny škodlivé, protože během rozkladu vytváří nadměrné teplo a může kořeny rostlin dokonce i spálit. Čerstvý hnůj navíc obsahuje vysokou hladinu živin, což může vést k přehnojení a bránit růstu rostlin. Zdá se, že tak intenzivní hnojení vydrží jen okurky.

Hnojivo z fermentované trávy

Fermentovaný travní roztok vzniká namáčením trávy ve vodě po dobu 5-7 dnů (to bohatě postačí k tomu, aby začal proces kvašení alias fermentace). Tato metoda podporuje růst rostlin a výsledkem jsou větší, tmavší listy, a to díky vysokému obsahu dusíku produkovaného během procesu rozkladu. Nadměrný příjem dusíku však může vést k hromadění dusičnanů v plodech i listech, proto je toto hnojivo vhodné používat pouze v první polovině léta (a nanejvýš dvakrát do měsíce).

Hnůj

Foto: Pixabay

Nadměrné používání kostní moučky

Jde o oblíbené hnojivo, s ním to ovšem můžete přehnat. Kostní moučka obsahuje značné množství fosforu, který zahradníci často hojně využívají jako rostlinné hnojivo. Nadměrný příjem této látky však může rostliny paradoxně oslabit, zpomalit vývoj kořenů a v konečném důsledku ovlivnit sklizeň.

Aplikace mulče z trávy

Silná vrstva čerstvé trávy bývá jako mulč velmi oblíbená. Při rozkladu se ovšem opravdu snadno zahřívá, což nemusí rostlinám vyhovovat Navíc obsahuje značné množství dusíku, takž ji nelze s mnoha hnojivy vůbec kombinovat.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/hnojeni-20200720.html, https://zahrada.firenews.video/zahrada/5-beznych-chyb-v-hnojivech-kterych-se-zahradnici-dopousteji/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)