Sušená rajčata: Připravte si opravdovou pochoutku

Sušená rajčata

Rádi byste si na rajčatech ze své zahrádky pochutnali i v zimě?  Pokud ano, pusťte se do sušení rajčat. Asi nejznámějším způsobem je sušení na slunci, což je někdy trochu nepraktické. Další možností je sušička na ovoce a zeleninu, kterou nemusí mít každý, takže nejjednodušším způsobem je sušení v troubě.  V dnešním článku si představíme sušená rajčata a jejich recept na sušená rajčata v oleji, která pak můžete přidávat do jídla, k pivu i vínu a vytvořit si takové pochoutky jako jsou například těstoviny se sušenými rajčaty.

Co budeme potřebovat?

  • Zralejší rajčata
  • Slunečnicový a olivový olej v poměru 1:1
  • Česnek
  • Bylinky dle libosti

Postup

Rajčata omyjeme a nakrájíme na půlky. Následně je poklademe na plech, který vyložíme pečícím papírem.  Rajčata sušíme z obou stran na 120°C nebo horkovzduchem na 105 °C.  Čas od čas zkontrolujeme, jestli nejsou rajčata suchá až příliš nebo jestli se dokonce nepřipalují.  Někdy rajčata pustí hodně šťávy, která poté karamelizuje a je nutné pečící papír vyměnit, aby si rajčata nepřichytávala. Doba sušení se odvíjí od zralosti a velikosti rajčat. Ideální je, pokud jsou rajčata suchá, ale stále vláčná. Nemusíme je však usušit úplně na maximum, někdo právě preferuje polo sušená rajčata. U zralejších rajčat trvá sušení zhruba 4 hodiny na horkovzduch a při oboustranném pečení i 7-8 hodin.

Domácí sušená rajčata v oleji

Až jsou rajčata usušená, připravíme si nádoby ke skladování rajčat. Mezitím smícháme olej s česnekem a bylinkami dle libosti a zahřejeme. Pozor však, aby se olej nezačal smažit. Nejčastěji se sušená rajčata nakládají s rozmarýnem, tymiánem, ale jde to i s houbami, kapary nebo úplně bez dalších přísad. Asi po 5 minutách olej stáhneme a proléváme jím rajčata. Rajčata pak po vrstvách skládáme do sklenic. Nechte je také nějakou dobu uležet, než je budete konzumovat. Alespoň týden. Domácí sušená rajčata jsou pak vhodná do pomazánek, k masu, těstovinám nebo jen tak k pečivu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.