Zavařování cukety v několika krocích

Zavařování cuket

Zavařovat cukety není nic těžkého. Je však dobré držet se odzkoušených receptů. Aj Jak tedy cukety zavařovat, aby nevznikl kyselý molitan?  Nabízíme 3 recepty, jak na zavařování cuket v několika krocích. Budete potřebovat jen cukety, zavařovací sklenice a koření podle receptů.

Cukety v nálevu

Nejprve oloupeme cukety, odstraníme měkkou dužinu a zbytek nakrájíme na kousky.  Poté dáme do mísy a zalijeme roztokem, který se skládá z 1/3 vody, 2/3 octa, 100 g cukru a lžičky soli. V tomto nálevu/ roztoku necháme cukety do druhého dne. Na druhý den scedíme a uvaříme ve vodě do poloměkka. Následně narovnáme do připravených sklenic, proložíme kopre, lněným semínkem a pepřem. Nakonec zalijeme sklenici roztokem, ve kterém cuketa ležela. Můžeme ještě přisladit.

Zavařování cukety s cibulí

Na cuketu zavařenou s cibulí budeme potřebovat 5kg cuket, 1 kg cibule, 5 dl octa na zálivku, 1,25 litru vody a dále také 50 g soli, 20 tabletek sladidla, 3 bobkové listy, lžičku tymiánu a lžičku hořčičného semínka, křen, kopr.  Cukety oloupeme, zbavíme jádřinců, nakrájíme na kousky a vložíme do mísy. Cuketu ještě osolíme a necháme do druhého dne odležet.  Následující den okapanou a osušenou cuketu promícháme s nakrájenou cibulí a napěchujeme do sklenic. Na závěr zalijeme připravenou zálivkou z octa a koření a sterilujeme při teplotě 80°C asi 15 minut.

Pikantní cuketa

U třetího receptu zavařování cuket, budeme kromě cukety potřebovat ještě feferonky, česnek, kardamom a kopr. Cuketu opět oloupeme, odstraníme jádra a na krájíme na půlměsíčky.  Nakrájené půlměsíčky skládáme do sklenic s koprem a česnekem. Poté podle chutí přidáme ještě feferonky a pár zrníček kardamomu. Zalijeme připraveným nálevem třeba z přípravku k zavařování zeleniny a sterilujeme 20 minut při 85°C.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.