Stavba zahradního domku: Jak na to?

Mají vaše hrábě a další zahradní nářadí své místo? Ještě ne? Pak je nejvyšší čas postavit zahradní domek. Všechny potřebné věci, zahradní technika i nábytek budou chráněny před povětrnostními vlivy a nevytvoří ani nepořádek na zahradě. Čím se řídit při výběru nebo kam zahradní domek umístit, poradíme v dnešním článku.

Kam domek umístit?

Než se rozhodnete zahradní domek postavit, musíte nejprve vymyslet, kam ho umístit. Jestliže máte svažitou zahradu, místo pro domek nejdříve srovnejte a zpevněte spodní stranu, aby svah neujížděl. Pod domek je také potřeba základna pro ukotvení např. v podobě betonové desky vysoké 10-15 cm, aby se stěny při kotvení lépe uchytily. Můžete také zpevnit povrch dřevem nebo dlažbou. V dalším článku se také dozvíte, jak připravit základy pro zahradní domekjak připravit základy pro zahradní domek.

Vlastnosti domku

Manipulace s domkem by měla být co nejjednodušší a pohodlná. Volte proto dostatečně prostorný domek tak, aby se vám tam vešly všechny věci, které chcete. Vnitřní výška by měla dosahovat nejméně 180 cm. Co se týká životnosti, tu zvýší práškový barevný nástřik. Tento nástřik chrání plechový domek před prorezavěním a odolává i povětrnostním podmínkám. Navíc nepotřebuje žádnou údržbu. Důležitým parametrem je i vstup do domku, který by měl být dostatečně široký. Vybírejte tedy mezi dvojitými dveřmi, abyste snadno uskladnili nářadí i zahradní techniku.

Zahradní domek

Jaký domek vybrat?

Na výběr je buď domek dřevěný, nebo plechový. Plechové zahradní domky jsou více méně bez údržby a po jejich montáži se v zahradě se nemusíte o domek několik let starat. Pokud se rozhodnete pro plechový domek, dejte přednost pozinkovanému plechu, který má tloušťku alespoň 0,25 mm.  Pozinkovanou volte také ocelovou konstrukci. Pozinkovaná konstrukce zajistí stabilitu a zároveň nebude rezavět. Dřevěné zahradní domky vypadají sice pěkněji, ale s náklady na pořízení i údržbu je to už horší.  Náklady totiž mohou být až dvojnásobné. Je třeba pravidelně obnovovat nátěr chránící dřevo před vlivy počasí.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.