Staňte se přeborníkem v poznávání zralého melounu. Tady je několik rad

Melouny

Dát si skvělý šťávou přeplněný vodní meloun je naprosto skvělou záležitostí. Nejprve ale takový musíte vypěstovat, nebo častěji zakoupit. Popravdě řečeno, ani zkušení pěstitelé nedokážou nabídnout jednoznačnou metodu, jak takový meloun poznat. My se v následujících řádcích přesto zaměříme na několik zajímavých rad, jež mohou vést k úspěchu.

Skvělá zelenina

Známou pravdou je fakt, že meloun vodní označovaný jako Citrullus lanatus, syn. Citrullus vulgarit je řazen mezi plodovou zeleninu tykvovitého charakteru. Někdy se také setkáváme s neznámým názvem lubenice obecná. Plody různých odrůd se pohybují hmotnostně od 1 do 50 kg. Ty největší melouny mohou být i těžší. Vynikající je u nich i fakt, že je lze bez problémů skladovat po dobu 2 až 3 měsíců. Optimální teplota pro skladování melounů se pohybuje okolo 5 °C. Vzdušná vlhkost by měla být mezi 85-90 %. Počítat je třeba i s tím, že melouny dále po dobu skladování zrají.

Sklizeň melounů

Meloun: Foto Radek Štěpán

Jak vybrat ten nejlepší meloun

Tradiční obrázek spousty lidí je takový, že stojí před kopou melounů a neví, jaký vybrat. Zkusit mohou třeba tyto znaky.

Sytě zbarvené žluté skvrny

Místo, jímž se meloun dotýká země, bývá tradičně žluté. Čím je žlutější, tím je meloun vyzrálejší. U mnohých prozradí zralost i sytá barva slupka.

Vzhled stopky

Zralost melounu byste měli na poli poznat tak, že se kroutí stopka. Sesychá tradičně až po sklizni. Problém je v tom, že vše poznáme jenom přímo na poli.

Čím těžší, tím lepší

Máte-li k dispozici dva stejně velké plody a jeden z nich je těžší, volte právě tento kus. Zpravidla bývá zralejší.

Dutý zvuk

Zralý meloun by měl prozradit dutý zvuk. Bohužel na tento zvuk mají vliv i prasklinky uvnitř, které mohou vznikat při sušších obdobích.

Správná vůně

Zralý meloun dokonale voní. Jen velmi složitě si ale můžete všechny dokonale očichat a vyzkoušet tento znak.

Vodní meloun

Zralý meloun: Foto Pixabay

Kdy sklízet melouny?

Optimálním vodítkem na poli je kroutící se stopka. Když se meloun přestane zvětšovat, znamená to, že dozrál. Sledovat jeho velikost měřením také lze, jde ale o pracnou záležitost. Plod roste zpravidla 3 týdny, pak probíhá 3 až 5 týdnů zrání. Záleží na odrůdě a teplotních podmínkách. Sklízet bychom měli až odpoledne, abychom předešli praskání plodů.  

Melouny: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.