Srdečník a lékořice: Dvě báječné bylinky, které by neměly být nikdy zapomenuty

Srdečník a lékořice – dvě báječné bylinky, které by neměly být nikdy zapomenuty. Mají řadu nedoceněných účinků.

Jak pomáhá lékořice

Tohle sladké dřevo má mnohem více využití, než jste možná doposud tušili. Neslouží jen jako chutná příměs do nápojů či sladkostí, rovněž obsahuje vysoké množství fytoestrogenů v čele s glabridinem, který má mírní estrogenní účinek. Pomáhá také zvyšovat hladinu prolaktinu v těle – jde o hormon z období kojení, který tak nějak oklikou ňadrům říká, že by mohla trochu povyrůst.

Obsahuje různé látky, včetně glabridinu, který má estrogenní účinky. Fytoestrogeny jsou rostlinné látky, které mají podobnou strukturu jako estrogeny, ženské pohlavní hormony. Tyto látky mohou mít mírné estrogenní účinky, i když jsou mnohem slabší než přírodní estrogeny produkované lidským tělem.

Lékořice

Foto: Pixabay

Glabridin je jedním z hlavních bioaktivních složek lékořice a bylo zjištěno, že má mírný estrogenní účinek. Může interagovat s estrogenními receptory v těle a vyvolávat určité fyziologické reakce. Vzhledem k tomu, že estrogeny jsou hlavně spojovány s ženským reprodukčním systémem, glabridin může mít některé vlivy na hormonální rovnováhu a funkci ženských pohlavních orgánů.

Dalším účinkem lékořice je zvyšování hladiny prolaktinu v těle. Prolaktin je hormon, který je obvykle spojován s kojením a stimuluje tvorbu mateřského mléka. Zvýšená hladina prolaktinu může mít stimulační účinek na růst prsou.

Srdečník obecný toho také umí hodně

Obsahuje leonurin, který podporuje činnost dělohy a zároveň aktivuje části mozku, zodpovědné za produkci estrogenu. Je tradičně používán i jako tonikum k ozdravení genitální oblasti a má příznivý vliv i na snížení hladiny krevních lipidů.

Zdroj: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/stromy/103-lekorice-sladke-drevo-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti, https://www.feminus.cz/blog/zdravi/fytoestrogeny—vse-co-byste-o-nich-meli-vedet/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8703329/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)