Solární zahradní svítidla: Jak fungují a podle čeho je vybírat?

Zahradní svítidla

Osvětlení zahrady je, bylo a bude jakousi samozřejmostí. V dobách minulých bohatě postačilo jedno svítidlo, které bylo často ještě ukotveno ke zdi domu. Na zahradu se totiž ve večerních hodinách nechodilo. Co by také lidé v tomto prostoru pohledávali? Dnes je situace zcela odlišná, protože zahrady jsou nejen místem dřiny, ale především odpočinku. A dovedete si představit zahradní bazén nebo dětské hřiště bez osvětlení? Asi ne. Proto se zaměříme na solární svítidla, jež jsou maximální úsporná a efektivní.

Zahradní svítidlo

Proč právě solární osvětlení?

Důvodů by se našlo hned několik. Tím prvním je bezesporu ekonomie svícení. LED technologie je maximálně úsporná. Obecně se hovoří o tom, že LEDky dokážou uspořit oproti vláknovým žárovkám až 80 % elektrické energie. A to už je celkem solidní porce. Jinak jde o zcela ekologické osvětlení. Zlí jazykové tvrdí, že LED světlo není výrazné a nedokáže osvětlit větší prostor. Není to pravda. Když se vám zdá v dané lokaci málo světla, pořídíte LEDek jednoduše více.

Jak fungují solární svítidla?

Moderní LED zahradní osvětlení funguje na jednoduchém principu. Solární lampy využívají energie ze slunce, která se přes panel nekrystalického charakteru dostává do nabíjecí baterie. Ta následně dodává energii světlu i v době, kdy venku sluníčko nesvítí. V noci nebo večer tak získáte dostatek potřebného světla. LED dioda se po setmění velmi rychle rozsvítí. Její životnost se pohybuje v řádu desítek let.

Zahradní svítidlo

Typy exteriérových solárních svítidel

Venkovní zahradní svítidla se vyrábějí v mnoha podobách. Klasiku představují především ta, která se jednoduše zapíchnou do zeminy prostřednictvím hrotu. Výborné jsou ale i menší reflektory, jež se spouští na fotobuňku. A kde svítidla nakoupit za výhodou cenu? Naším tipem je Hpshop.cz.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.