Houbový kuba: Recept, podle něhož to zvládne každý

Houbový kuba

Houbová sezona je aktuálně v plném proudu a v podstatě začíná vrcholit. Spotřebovat koše hřibů není zrovna jednoduché. Právě proto vám do jisté míry ulevíme. Nabídneme totiž recept na klasický houbový pokrm, který je jednoduchý, chuťově vynikající a vydatný. Ano, přesně takto lze charakterizovat houbového kubu. Tento tradiční pokrm se připravuje velmi dlouhou dobu. Většinou se s ním ale v restauracích nesetkáme. Proto je nezbytné připravit si ho doma sami. Existuje i houbový kuba ze sušených hub, nicméně čerstvé jsou čerstvé…

HříbkyIngredience na houbového kubu

Minimální množství ingrediencí

Houbový kuba je nenáročný, a tak se obejdeme s minimálním množstvím ingrediencí, jež jsou navíc maximálně dostupné. Podívejme se na ně tedy mnohem přesněji.

Co budeme potřebovat:

  • houby cca 500 a více gramů,
  • 1 sáček majoránky,
  • sůl,
  • 2 palice česneku,
  • ječné kroupy,
  • anglickou slaninu.

Vaření krupSměs s houbami

Jednoduchý a rychlý postup

Nic složitého. Přesně takto lze postup při vaření i pečení houbového kuby s klidem pospat. Začneme přípravou krup. Ty necháme vařit ve slané vodě až do jejich změknutí. Nakrájíme si na drobné kusy slaninu, již začneme restovat. Přidáme nadrobno nakrájenou cibulku. Necháme ji zesklovatět a poté přidáme houby. Ty bychom měli dusit optimálně 10 minut a více. Když je vše hotovo, můžeme smíchat houbovo-slaninovou směs s kroupami. Přidáme do ní ještě slisovaný česnek a majoránku. Případně také dosolíme, je-li třeba.

Kuba na plechu

Houby volte obezřetně

Nejdůležitější roli v tomto pokrmu hrají bezesporu houby. Jejich výběr by měl být co nejpestřejší. Ano, často se používají výhradně hříbky. Pokud najdete ale i klouzky, pýchavky anebo křemenáče či jiné chutné houby, kuba bude vypadat neotřele. Stejně tak se vyplatí volit kvalitní domácí slaninu, jež dokáže přinést skvělý chuťový zážitek. Vegetariáni se ale obejdou i bez ní a jídlo bude chutnat perfektně. My jsme ještě přidali hrášek, který jinak do tradičního kuby nepatří.

Kuba po vytažení z troubyKuba náhled

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.