Sníh nepřináší radost jen dětem. Využijte sněhovou nadílku pod stromy, keře i na chvojím přikryté trvalky

větve

Pro dospělé nebývá sněhová nadílka zrovna v oblibě. Pro rostliny je však velmi důležitá. Však kromě ochrany před různými vlivy se jedná o dokonalou zásobárnu vody. Poradíme vám, jak efektivně můžete využít sníh na své zahradě.

Sníh sloužící jako ochranná vrstva

Když napadne sníh, tak ho využijte. Vyházejte ho na trávník, ale také pod stromy, keře i na chvojím přikryté trvalky. Vrstva sněhu ochrání před studeným větrem i silnými mrazy. V době oteplení pak půda mírně povolí, a díky tomu se vláha ze sněhu dostane ke kořenům rostlin, keřů i stromů. Velmi prospěšný je pak sníh na jaře, kdy už zcela odtává a zavlaží tak pořádně rostliny, které se začnou probouzet k životu po delším zimním odpočinku. Zásluhou tajícího sněhu netrpí suchem. Využít vláhu ze sněhu můžete nejen na zahradě, ale také ve skleníku.

Zásobárna vláhy pro jehličnany i rododendrony

Zejména extrémně choulostivé na sucho jsou jak jehličnany, tak i rododendrony. A právě sucho pro ně bývá ničivé. V případě dostatku sněhu ho házejte k jejich kořenům. V případě teplé a suché zimy i zalévejte. Jen pozor na to, že velká vrstva sněhu může poničit mladé rostliny.

Využití a udržení vláhy ze sněhové nadílky

K zadržení sněhu, respektive vláhy na příliš větrné zahradě lze použít různé bariéry postavené proti směru převládajícímu větru. Můžete k tomuto účelu použít bambusové rohože, dřevěné desky apod. Z dlouhodobého hlediska ochrany k zadržení sněhu je praktické vysazení živého plotu, a to právě ve směru větrů.

sníh

Foto: Pixabay

Není sníh jako sníh

Prospěšný sníh na vaší zahradě musí být čistý. Dejte si pozor na sníh, jenž ve spojení s jinými látkami z údržby komunikací rozhodně neprospívá. Jedná se zejména o posypovou sůl, eventuálně stopy po provozních kapalinách z nákladních či osobních vozidel. Sníh mající v sobě posypový vápenec nevadí, a to především v zahradách s kyselou půdou. Tam roste pod stromy mech a vápenec jej tak svou reakcí dokáže potlačit. Rovněž pamatujte, že mokrý sníh je nutné oklepat či shodit, neboť jeho značná vrstva dokáže polámat větve a poškodit mladé rostliny.

Zdroj: nkz.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay